Başkan Taner Yılmaz: Tedbirler alınmadıkça seller olur

Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu Başkanı Taner Yılmaz, geçtiğimiz gün Trabzon ilinin Bezikdüzü ilçesinde yaşanan sel felaketini oluşturan sebeplere dikkat çekerek acil olarak yetkililer tarafından önlemlerin alınması gerektiğini söyledi. Tedbir alınmadıkça Karadeniz bölgesinde yaşanan sel felaketlerinin tekrar edeceğine dikkat çeken Başkan Yılmaz, "Beşikdüzü’nü sular altına bırakan mevsim normallerinin üstünde yağan yağmur değil, tedbir almayan zihniyetin eseridir" dedi.

Başkan Taner Yılmaz: Tedbirler alınmadıkça seller olur

Beşikdüzü ilçesinde meydana gelen sel felaketi sonucunda maddi ve manevi kayba uğrayan Beşikdüzü halkına geçmiş olsun dileklerini ileten yaşamını yitiren iki vatandaşımıza Allah’tan rahmet dileyen deniz Doğa Koruma Federasyonu Başkanı Taner Yılmaz, "Sel maalesef bu sefer Beşikdüzü’nü vurdu. Beşikdüzü’nü sular altına bırakan mevsim normallerinin üstünde yağan yağmur değildir. Her 2-3 yılda bir meydana gelen yüksek miktarlardaki yağmurlarda bir ilçemiz felaket bölgesi olmaktadır. Buna rağmen tedbir almayan, ilçelerin alt yapılarını gerektiği gibi yapmayan, Karadeniz bölgesinin coğrafı yapısını anlamayan, dereleri islah adı altında bir kanala hapsetmeye çalışma zihniyeti, hiç usanmadan söylediğimiz Denizi doldurarak yapılan Karadeniz sahil yolu, bilinçsiz yapılan HES projeleri, bilinçsiz ağaç kesimleri ,bozulan doğanın dengesi sonucunda bu tür felaketleri yaşamamız her zaman normal bir hal almıştır." dedi.

BİLİNÇSİZ YATIRIM VE ZİHNİYET
Karadeniz sahil yolundan başlayarak acilen derelerin önünde set gibi duran bu yolla ilgili çalışmalara başlatılması gerektiğini ifade eden Başkan Yılmaz, "Dere yataklarını acilen eski haline, dere kenarlarında olan binalar yıkılarak başka yerlere taşınmalıdır. Karadeniz sahil yolunun yol kodlarını tekrar gözden geçirip düşük kodda kalan yerleşim yerlerini ya taşımalı ya da yol kodundan yukarıya çıkarmak mecburiyetindeyiz.
Karadeniz Duble Sahil Yolu'nun şehirlerimizin ve insanımızın önünde bir set olarak durmasından çıkarmak gerekmektedir. Karadeniz iklim özelliği sebebiyle bol yağış alan bir bölgedir. Almaya da devam edecektir. Asıl felaket bu durumu anlamadan yapılan bilinçsizce yapılan yatırımlar ve zihniyettir.
Artık doğayla savaşmaya değil onu anlayarak yaşamaya başlamamız gerekmektedir." diyerek sözlerine son verdi. Haber Merkezi 

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2016, 22:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4