Karaya oturan gemi kirliliğe yol açmadan kurtarılacak

Samsun Liman Başkanı Aydın Ünal, Samsun'da karaya oturan gemi hakkında açıklamalarda bulundu. Ünal, "Gemideki 25 ton dizeloil ile 2 ton civarındaki makine yağının deniz kirliliğine yol açmasını önlemek için kurtarma çalışmalarını süratle tamamlayacağız" dedi.

Karaya oturan gemi kirliliğe yol açmadan kurtarılacak

Samsun Liman Başkanı Aydın Ünal, olumsuz hava şartları nedeniyle karaya oturan kuru yük gemisinin bulunduğu yerden kaldırılması çalışmalarını, deniz kirliliğini önlemek için süratle tamamlayacaklarını söyledi.

Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ukrayna'dan Samsun Limanı'na gelen ve Mert Irmağı'nın Karadeniz'e döküldüğü bölgede karaya oturan soya yüklü geminin bulunduğu alandan çıkarılması çalışmalarının başlatıldığını belirtti.

Samsun Liman Başkanlığında, dalgıçların ve ilgili firma temsilcilerinin de yer aldığı bir ekiple geminin nasıl kurtarılacağı yönünde ön inceleme ve tespit çalışması yapıldığını anlatan Ünal, gerekli izinlerin alınmasının ardından çalışmaların denizde devam edeceğini dile getirdi.

Oluşturulan ekibin çalışmalarını sürdürdüğünü, bir yandan da hava şartlarının değerlendirildiğini ifade eden Ünal, "Kurtarma seçenekleri üzerinde duruyoruz. Gemi bu süreçte daha çok su alıyor. Onun için çalışmalarımızı hızlandırıyoruz" dedi.

Ünal, önce geminin yara aldığı bölümün kaynakla kapatılabilir olup olmadığına bakılacağını, sonra da içindeki su ve yükün bir kısmının tahliye edileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Gemi bu aşamadan sonra en yakın limana çekilecek. Tüm yükünün tahliye edilmesinin ardından en yakın tersanede tamire alınacak. Deniz kirliliğini önlemek adına kurtarma çalışmalarını süratle tamamlayacağız. Amacımız gemideki 25 ton dizeloil ile 2 ton civarındaki makine yağının deniz kirliliğine yol açmasını önlemek. Bunun için çaba harcıyoruz."

Ukrayna'dan Samsun Limanı'na gelen "Gulf Rio" adlı soya yüklü gemi, Mert Irmağı'nın Karadeniz'e döküldüğü bölgede 7 Ocak Çarşamba günü karaya oturmuştu. Gemide mahsur kalan 10 kişilik mürettebat, helikopterle kurtarılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2015, 22:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4