banner121

Sahte komiserler dolandırıcılarına dikkat!

Samsun'da kendilerini komiser olarak tanıtmak suretiyle dolandırıcılık yapan şahıslar yakalandı.

Sahte komiserler dolandırıcılarına dikkat!
banner141

Samsun Valiliği Ladik'te bir vatandaşın telefon dolandırıcılarının tuzağına düşmesi üzerine Samsun halkına resmi web sitesi üzerinden uyarıda bulundu.

Ladik Şehit Mehmet Erçin Polis Merkezi Amirliğine giderek şikayette bulunan mağdur, 01.11.2018 günü ev telefonundan arandığını, arayan şahsın kendisini komiser olarak tanıttığını, ''Samsun’da kuyumcu soygunu oldu, soygunda çalınan paranın bir kısmı hesabınıza aktarılmış, bu para FETÖ’ye aktarılacak hemen çekip bize ulaştırın'' dediğini bildirdi. 50.000 TL'sini ve 8 adet çeyrek altınını kaptıran vatandaşın mağduriyetinin önlemesi, olayın aydınlatılması ve faillerin yakalanmasına yönelik çalışmalar Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerince başlatıldı. Dolandırıcılar yakalanarak haklarında gerekli işlemler yapıldı.

Samsun Valiliği'nin konuyla alakalı yaptığı açıklama şu şekildedir:

"02.11.2018 günü Ladik Şehit Mehmet Erçin Polis Merkezi Amirliğine giderek müracaatta bulunan müşteki M.Y. 01.11.2018 günü ev telefonundan arandığını, arayan şahsın kendisini komiser olarak tanıttığını, Samsun’da kuyumcu soygunu oldu, soygunda çalınan paranın bir kısmı  hesabınıza aktarılmış, bu para FETÖ’ye aktarılacak, operasyon yapıyoruz, hesabınızda bulunan parayı çekip bize teslim edin, seri numaralarını kontrol edip size teslim edeceğiz diyerek para istemesi üzerine banka hesabında bulunan 40.000 TL’yi çektiğini, 02.11.2018 günü kendisini başkomiser olarak tanıtan şahsın yönlendirmesi ile başka bir şahısla cadde üzerinde buluştuklarını, birlikte evine geldiklerini, bankadan çektiği 40.000 TL’yi evinde bulunan 10.000 TL ve 8 adet çeyrek altını poşete koyup verdikten sonra şahsın gittiğini, sonrasında kendisini komiser olarak tanıtan şahıs tarafından tekrar arandığını, evinizi satıp parasını bize teslim edin, zaten formaliteden satış olacak, paraları inceledikten sonra geri teslim edeceğiz demesi üzerine dolandırıldığını anlayıp şikayetçi olmuştur. 

Olayın aydınlatılması ve faillerin yakalanmasına yönelik çalışmalar yapılmak üzere 03.11.2018 günü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik Dolandırıcılık Büro Amirliği ekibimiz Ladik İlçesinde görevlendirilmiş, şüphelilerin müşteki ile tekrar irtibata geçecekleri değerlendirildiğinden ekip görevlilerimiz şüphelilerin yakalanmasına yönelik müştekinin ikametinde tertibat almış, 06.11.2018 günü sabah saatlerinde müşteki M.Y. şüpheli şahıs tarafından tekrar aranmış, ekip görevlilerimiz tarafından yönlendirilen müşteki M.Y, şüpheliye paranın hazır olduğunu söylemiş, bir süre sonra parayı almak için ikametin önüne gelen şüpheli A.Ü görevlilerimizce suçüstü yakalanmış, irtibatlı olduğu diğer şüphelilerin yakalanması amacı ile şüphelilerin kullanımında olan aracın tespitine yönelik yapılan analiz sonucu Çorum istikametine gittiği tespit edilmiş, aynı gün araçla birlikte şüpheliler A.E ve E.Ç’nin Çorum Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından yakalanmaları sağlanmış, E.Ç’nin yapılan üst aramasında 1.000 TL ele geçirilmiş, Çorum Emniyet Müdürlüğü görevlilerinden şüpheliler teslim alınarak Ladik İlçe Emniyet Amirliğine intikal ettirilmiştir. Soruşturma evrakı ile birlikte şüpheliler A.Ü, A.E, E.Ç 07.11.2018 günü Ladik Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilmiştir.  

Özellikle kendisini Vali,Polis,Savcı gibi kamu görevlisi olarak tanıtmak suretiyle dolandırıcılık yapmak isteyen şahıslara karşı vatandaşlarımızın dikkatli olmaları ve bu türden taleplere itibar etmemeleri, kamu görevlilerinin yapmış oldukları çalışmaların mahiyeti ne olursa olsun vatandaşlardan kesinlikle maddi talepte bulunmayacağı bilinmelidir.

Emniyet Müdürlüğümüz birimleri suçla mücadele çalışmalarına aralıksız olarak devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4