Samsun için son durum raporu yayınlandı

Samsun Valiliği İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu tarafından hazırlanan 9 Ocak Cuma tarihli ilimiz için son durum raporu yayınlandı. Hava, ulaşım ve benzeri konular üzerinde detaylı bir şekilde hazırlanan raporda özellikle soba zehirlenmesi konusunda vatandaşların dikkatli olunmaları istendi.

Samsun için son durum raporu yayınlandı

Raporda şu sözlere yer verildi.

Genel Durum Yapılan son değerlendirmelere göre: Bölge genelinin parçalı zamanla çok bulutlu, Samsun ve Sinop'un sahil kesimleri ile Ordu il geneli ve Tokat'ın kuzey ilçelerinde ilk saatlerde aralıklı hafif kar yağışı ile bölge genelinde kıyı kesimler dahil gece saatlerinde kuvvetli, Buzlanma ve don olayı ile gündüz saatlerinde dik egimli yerlerde çığ tehlikesi beklenmektedir
UYARI Soba gazı zehirlenmesi: Rüzgarların, güney ve güneybatı(LODOS), yönlerden esmesi beklendiğinden, saoba ve baca gazı zehirlenmelerine karşı, ilğililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli olamsı gerekmektedir.

 Bölge genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar, vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Çıg tehlikesi:yüksek kar örtüsü ve dik eğime sahip olan bölgelerimizde çığ tehlikesi olduğundan ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.
Rüzgar Güney ve Güneybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette akşam saatlerinde Sinop, Samsun ve Ordu kıyı kesimlerinde yer yer kuvvetli (30-50 km/s) esmesi bekleniyor
Kapalı karayolu mevkii ve km'si Sorun olmadığı bildirildi.
Çalışma yapılan karayolu mevkii ve km'si Sorun olmadığı bildirildi.
Şehir İçi ve ilçeler toplu taşıma ulaşım durumu Sorun olmadığı bildirildi.
İlçelerde eğitime ara verilen okul sayısı 09.01.2015 tarihide Alaçam,Asarcık,Ayvacık,Bafra,Canik,Havza , Ladik,Kavak, 19 Mayıs,Salıpazarı, Vezirköprü ve Terme ilçerinde tüm okullar bir (1) gün süreyle tatil edilmiştir.
09.01.2015 tarihide Atakumda 4 okulda eğitim ve öğretim bir(1) süreyle ara verilmiştir.
09.01.2015 tarihide Çarşambada 13 okulda eğitim ve öğretime ara verilmiştir.
09.01.2015 tarihinde Tekkeköy ilçesinde taşımalı eğitim ve öğretim yapan okullar ve 26 okul bir (1)gün süreyle tatil edilmiştir.
09.01.2015 tarihinde Yakakent ilçesinde köy okulları ve taşımalı eğitim ve öğretim yapan okullar bir (1)gün süreyle tatil edilmiştir.
İlkadım İlçesinde Eğitim ve Öğretim devam etmektedir.

Kapalı ve Çalışma yapılan Mahalle yolu sayısı ve km'si Atakum tüm mahalle yolları açık
Ayvacık 1 mahallenin yolları kapalı
19 Mayısta tüm mahalle yolları açık
İlkadım tüm mahalle yolları açık                                                                                      
Havza da 2 mahallenin yolu kapalı
Ladik de tüm mahalle yolları açık
Yakakent 1 mahalle yolu kapalı
Vezirköprü de 3 mahallenin yolu kapalı
Tekkeköy tüm mahalle yolları açık
Salıpazarı 1 mahalle yolu kapalı
Çarşamba 1 mahalle yolu kapalı
Asarcık 1 mahalle yolu kapalı
Alaçam 3 mahalle yolu kapalı
Canik 1 mahalle yolu kapalı
Terme tüm mahalle yolları açık
Bafra 2 mahalle yolu kapalı
Kavak 2 mahalle yolu kapalı
TOPLAM 18 MAHALLE YOLU KAPALI


Müdahale edilen yollar Büyükşehir Belediyesi sorumluluğu bulunan 3449 km lik yol açık olup, genişletme yapılarak tuzlama ve solisyon çalışmalar devam etmektedir.
AFAD koordinasyonunda müdahale edilen ihbar sayısı 52 ihbarın 44 tanesi mahsur kalma olup toplamda 97 kişi can kaybı yaşanmadan kurtarılmıştır.
Önleyici tedbir olarak nakledilen hasta sayısı ve nakil merkezleri Sorun olmadığı bildirildi.
Süreç içerisinde müdahale edilen acil hasta sayısı 23 kişiye müdahale edildi. 
Hava yolu Ulaşım Durumu Hava limanımızda 09.01.2015 tarih ve saat 10:00 itibari ile olumsuz meteorolojik şartlardan kaynaklı uçuş trafiğinde aksama bulunmamaktadır.
Deniz Yolu ulaşım Durumu Ulaşımda sorun yoktur.

Ukrayna-Kherson limanından ilimize gelen 1951 gross tonluk Gulf R|O kuru yük gemisi limanımızın 250 metre açığında karaya oturmuş olup, mürettebat Sahil Güvenlik Komutanlığınca kurtarılmıştır. 
Kapalı ve çalışma yapılan demiryolu ulaşım durumu Kapalı Demiryolu Yok

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2015, 07:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4