banner134
banner121

Bilgin Enerji, OMV’den Samsun Elektrik A.Ş.’yi Satın Aldı

Bilgin Enerji, Viyana merkezli uluslararası petrol ve gaz şirketi OMV’den, OMV Samsun Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi satın almak için anlaşmaya vardı. Anlaşma Türkiye Rekabet Kurumu ve ilgili diğer kurumların onayından sonra devreye girecek. Satış sürecinin en geç 2018’in 4. çeyreğine kadar tamamlanması bekleniyor.

Bilgin Enerji, OMV’den Samsun Elektrik A.Ş.’yi Satın Aldı
banner141

Bilgin Enerji İcra Kurulu Başkanı Tolga Bilgin “Türkiye’nin en esnek ve verimli doğal gaz santrallerinden birine sahip bu şirketin satın alınması ile birlikte kurulu gücümüzü 1760 MW’a çıkartarak pazar payımızı artırmayı ve yenilenebilir enerji üretim portföyümüzü daha dengeli ve esnek bir hale getirmeyi planlıyoruz. Ülkemiz ekonomisinin gücüne ve geleceğine olan inancımız satın alma kararımızda etkili oldu” dedi. 

Bilgin Enerji hakkında

Bilgin Enerji, 1994 yılından itibaren geliştirdiği hidrolik ve rüzgar enerjisi projelerini, yasal mevzuatın oluşmasının ardından devreye almaya başlamış, Türkiye’nin ilk lisanslı hidroelektrik santrali olan Hacılar HES 2003 yılında, ilk lisanslı rüzgar enerjisi santrali olan Bandırma RES 2006 yılında işletmeye alınmıştır.  Toplam 5 adet 397MW gücünde rüzgar enerjisi santrali, 6 adet (üçü iştirakleri ile) toplam 477MW gücündeki hidroelektrik santrali kapasitesi ile Bilgin Enerji yenilenebilir kaynaklardan yıllık ortalama 2.6 milyar kWh elektrik üretmektedir. Bilgin Enerji aynı zamanda Türkiye’nin ilk karbon emisyonu ticaretine imza atan firma olmuştur.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2018, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner122

banner4

banner152