19 Mayıs Üniversitesi'nden KHK açıklaması

675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden uzaklaştırılan Personel öğretim görevlileri ve akademisyenler hakkında 19 Mayıs Üniversitesi'nden (OMÜ) açıklama geldi.

19 Mayıs Üniversitesi'nden KHK açıklaması
banner9

675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden uzaklaştırılan Personel öğretim görevlileri ve akademisyenler hakkında 19 Mayıs Üniversitesi'nden (OMÜ) açıklama geldi.

Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi. "Ülkemizde 15 Temmuz 2016 tarihinde cebir ve şiddet kullanarak milli iradeyi ortadan kaldırmaya yönelik darbe teşebbüsü sonrası, terörle mücadele kapsamında FETÖ/PDY terör örgütüne mensubiyeti veya bunlarla irtibatı olan Üniversitemiz personellerinin tespiti amacıyla başlatılan inceleme süreci süratli ve etkin bir şekilde titizlikle sürdürülmektedir.
    Üniversitemizde, FETÖ/PDY terör örgütüne mensubiyeti veya bunlarla irtibatı olduğu iddiasıyla haklarında hukuki süreç  başlatılan personel sayısı 28 Ekim 2016 tarihi itibariyle toplam 177 ye ulaşmıştır. Hakkında inceleme başlatılan 177 kişiden 106 sıyla ilgili tedbiren görevden uzaklaştırma (açığa alma) kararı verilmiştir. 
Yine haklarında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 4. Maddesi gereği işlem yapılması teklif edilen 39 personele ilave olarak 50 akademik personel hakkında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına kanaat bildirilmiştir. Toplamda 89 personel hakkında 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 4. Maddesi gereği işlem yapılması teklif edilmiş ve bu personellerden 39’ uhakkında  Kanun Hükmünde kararname ile “Kamu Görevinden Çıkarma” işlemi tesis edilmiş olup diğerleriyle ilgili karar beklenmektedir.
Böylece bugüne kadar FETÖ/PDY terör örgütüne mensubiyeti veya bunlarla irtibatı olduğu gerekçesiyle hakkında işlem başlatılan 177 kişiden 89’u hakkında üniversitemizde yürütülen işlemler tamamlanmıştır. Kalan 88 personel hakkındaki işlemler ise Üniversitemiz bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından  kapsamlı olarak sürdürülecek, edinilen bilgiler ışığında gerekli adımlar hukuki çerçeveden ayrılmadan kararlılıkla atılmaya devam edilecektir.

    Kamuoyunun bilgilerine sunulur."

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2016, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4