Başkan Togar'dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayınladığı mesajında "Aile kurumunun temel taşı, değerlerimizin temsilcisi, taşıyıcısı ve koruyucusu olan kadınlarımızın eşitlik, bağımsızlık, özgürlük ile daha iyi çalışma ve yaşam şartları elde etme yolunda verdikleri mücadelenin simgesi 8 Mart Dünya kadınlar günüdür."

Başkan Togar'dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Togar "Toplumun temeli ailedir. Ailenin temeli ise kadındır. Kadının öncelikli görevi anneliktir. Çünkü çocuklarımızı, gelecek nesillerimizi yetiştiren bir kadın, bir annedir. Aynı zamanda kadınlar toplumun aynasıdır. Bir toplumun uygarlık yolunda gösterdiği gelişme, kadına verdiği değer ve ona duyduğu saygı, verilen hak ve sorumluluklarla ölçülür. Huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşları olan, varlıklarıyla hayatın her alanında fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımız, sonsuz sevgi ve hoşgörüyle yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizin şekillendirilmesinde de önemli rol oynamaktadır. Son günlerde ülkemizde büyük yankı uyandıran kadın ve kızlarımıza yönelik şiddet ve kötü muamele haberlerine tanık oluyoruz. Oysa ki Türk - İslam toplumlarında ve Türk tarihinde kadınların gerek aile ortamında, gerekse çalışma ortamında saygın bir yere sahip olduklarını biliyoruz. Dinimiz ve Kuran-ı Kerim de kadınların hakları ve özellikle korumada üstün tutulmaları gerektiği "Cennet annelerin ayakları altındadır" gibi birçok hadis ve ayetle vurgulanmaktadır. Kurtuluş savaşında cephede cephane taşıyan, savaşta askerlerle omuz omuza savaşan şanlı tarihimize isimlerini yazdıran Kara Fatma, Nene Hatun, Şerife Bacı’da bir anne bir kadın olduğunu asla unutmamalıyız.
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kadınların haklarının hukuk kuralları ile tanınması için yapılan düzenlemeler, başta seçme ve seçilme hakkı olmak üzere pek çok düzenleme dünyanın birçok ülkesine de örnek olmuştur. Türk kadını birçok dünya ülkesinden önce birçok hukuki ve anayasal hakka sahip olması geçmişten günümüze kadına toplumumuzun bakışını göstermektedir. Kadına verilen değer, uygar toplum olmanın en önemli göstergesidir.

Bu duygu ve düşüncelerimle doğumdan ölüme yaşamımızın her anını varlıklarıyla onurlandıran, desteklerini esirgemeyen, eğiten, büyüten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden vefakar, fedakar analarımızın, bacılarımızın, kardeşlerimizin “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 8 Mart dünya kadınları günü etkinlikleri kapsamında 8 Mart Pazar günü 13:00’da belediyemiz düğün salonunda Belediyemiz ile Atasam hastaneleri işbirliğinde kadınlara özel düzenleyeceğimiz sağlık konferansı ve eğlencemize tüm bayanlar davetlidir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2015, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4