Canik Belediyesi’nden insanlık adına dev proje

Filistin'e yardım götürürken uluslararası sularda İsrail'in saldırısına uğrayan Mavi Marmara Gemisi, 10 kişinin şehit olduğu saldırıdan 5 yıl sonra insanlık ve özgürlük için Samsun'a geldi. Canik Belediyesi'nin organizesiyle Samsunlularla buluşan Mavi Marmara'yı binlerce Samsunlu karşıladı. Gemi 16 Mart'ta Çanakkaye'e gitmek üzere yola çıkacak.

Canik Belediyesi’nden insanlık adına dev proje

Mavi Marmara Gemisi, Canik Belediyesi'nin organizasyonuyla insanlık ve özgürlük için yeniden yola çıktı ve kurtuluş mücadelesinin başlangıç şehri Samsun'a geldi. Samsun'da binlerce vatandaş tarafından tekbirlerle karşılanan gemi, Samsunlular'a kapılarını açarken, duygusal anlara neden oldu. Unutulan değerleri canlandırmak, gençlere milli ve manevi değerleri daha iyi benimsetmek ve mazlum coğrafyalarda yaşanan insan hakları ihlallerine dünyanın dikkatini çekmek amacıyla böyle anlamlı bir organizasyona imza attıklarını belirten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Samsun, Mavi Marmara Gemisi ve Çanakkale gibi üç değerin 18 Mart gibi anlamlı bir günde buluşuyor olması bizim için onurdur" dedi.

SAMSUN'A DEMİR ATTI
Samsunport Sanayi Rıhtımı'na demir atan Mavi Marmara Gemisi için düzenlenen program, Ammar Acarlıoğlu ve Grup Yürüyüş Solisti Mehmet Ali Aslan'ın verdiği konserle başladı. Daha sonra ise Mavi Marmara Gemisi, Kur'an-ı Kerim tilaveti eşliğinde ve tekbir sesleri arasında limana yaklaştı. İsrail'in saldırısı sırasında şehit düşen 10 Türk vatandaşının isimlerinin tek tek okunduğu programda daha sonra Mavi Marmara Gemisi kapılarını vatandaşlara açtı. Duygusal anların yaşandığı etkinlikte ayrıca Mazlum Coğrafyalar Müzesi'nin açılışı Canik Belediye Başkanı Osman Genç ve İHH İnsanı Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım tarafından gerçekleştirildi.

İNSANLIK VİCDANININ SEMBOLÜ
Canik Belediyesi olarak milli ve manevi değerlerine sahip çıkan bir gençlik meydana getirilmesi için canla başla çalıştıklarını ifade eden Başkan Osman Genç, "İnsan topluluğunu millet yapan, onları ortak hedeflerde bir araya getiren en önemli unsur değerleridir. Canik Belediyesi olarak insanlık vicdanının sembolü olan Mavi Marmara Gemisi'ni ağırlıyor olmaktan onur duyuyoruz. 16 Mart 2015 tarihinde Samsun'dan yola çıkacak olan Mavi Marmara Gemisi, kutsal bir inancın müdafaasının tezahürü olduğuna inandığımız Çanakkale Zaferimizin 100. yılı olan 18 Mart’ta Çanakkale’de olacak ve gençlerimiz şehitlerimiz ile buluşacak. Bu yıl Çanakkale ziyaretimizi farklı bir şekilde yapacak olmanın heyecanı içerisindeyiz" dedi.


HAFIZALARDAN SİLİNMEYECEK
Mavi Marmara Gemisi'ne düzenlenen saldırının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dik duruşu sonucu İsrail'in ilk kez bir devletten özür dilediğini belirten Başkan Genç, "İnsanlık vicdanının sembolü Mavi Marmara Gemisi'ni şehrimizde ağırlamaktan onur duyuyoruz. Tamamen insani bir şekilde yola çıkan Mavi Marmara Gemisi'nde şehit olan kardeşlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Onların yaptığı kutsal görev hafızalardan asla silinmeyecektir. Gözü dönmüş işgalci İsrail bu kez Filistin'de kan akıtmaktadır. İnanıyorum ki İsrail yaptıklarının cezasını er geç ödeyecektir. Dualarımız masum Filistin halkıyla birlikte" diye konuştu.

16 MART'TA YOLA ÇIKACAK
İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım da, "Mavi Marmara sonrası bizi yıkmaya çalıştılar, ama halkımız sahip çıktı. Siyonizm bir virüstür ve yıkılacaktır. İHH sadece İsrail için değil, bütün zalimler için tehdittir, tehdit olmaya da devam edecektir. Ancak biz gücümüzü halktan alıyoruz. Siyonizmle savaşmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu. Mavi Marmara Gemisi, Samsun'da kalacağı 16 Mart'a kadar çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Mazlum Coğrafyalar Müzesi'nin açık kalacağı gemi içerisinde Çanakkale Zaferi ile ilgili panel, sunum ve konferanslar, fotoğraf ve gerçek tarih sergileri, basılı yayınlar, belgeseller ile panel ve savaş türkülerinden oluşan programlar düzenlenecek. 16 Mart'ta insanlık ve özgürlük için yola çıkacak olan Mavi Marmara Gemisi, Çanakkale Zaferi'nin 100. yılında gençleri şehitlerimiz ile buluşturacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2015, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4