banner197

Canik'ten Samsun kültürüne dev katkı

Bugüne kadar düzenlediği sempozyumlar ve çıkardığı kültür eserleriyle Samsun’un tarihine ışık tutan Canik Belediyesi, şimdi önemli, bir sempozyuma daha hazırlanıyor. 1-3 Nisan tarihlerinde düzenlenecek 5. Uluslararası Geçmişten Günümüze Şehir ve Kadın Sempozyumu, bilim insanlarını buluşturacak.

Canik'ten Samsun kültürüne dev katkı
banner198

Canik Belediyesi, Samsun'un tarihi kodlarını ortaya çıkarmaya devam ediyor. Bugüne kadar düzenlediği sempozyumlar sonunda "İlkçağdan Cumhuriyete Canik" ve "Tarih Boyunca Karadeniz Ticareti ve Canik” kitapları başta olmak üzere, "Bilim, Ahlak ve Sanat Bağlamında Çağdaş İslam Algıları", "Gelenekten Moderniteye Canik (1923-1950)", "Geçmişten Günümüze Samsun – Canik ve Değerleri", “Meşrutiyet’ten ‘Beyaz Devrim’e Canik-Samsun’da Seçimler ve Siyaset (1877-1950)”, “Şehir ve Çocuk”, "Samsun Canik Nüfus Yapısı", “Samsun Coğrafyası” ile “Samsun’da Türk Devrimi Mimarisi” adlı kitapları şehir kültürüne kazandıran Canik Belediyesi, şimdide 1-3 Nisan 2016 tarihlerinde 5. Uluslararası Geçmişten Günümüze Şehir ve Kadın Sempozyumunda bilim insanlarını Samsun’da buluşturacak.

ŞEHİR VE KADIN SEMPOZYUMU

Canik Belediyesi, çağdaş belediyeciliğin yanında şehrin sosyal ve tarihi dokusunu inşa etme çerçevesinde düzenlediği sempozyum ve bilimsel organizasyonlara bu yıl da devam ediyor. Canik Belediyesi şimdi de geçen yıl düzenlenen “Şehir ve Çocuk” konulu sempozyumun devamı mahiyetinde de sayılacak olan bir konuyu bilim adamlarının araştırmalarına açıyor. Şehrin tarihi dokusunu ortaya çıkarmak amacıyla düzenlenen “Geçmişten Günümüze Şehir ve Kadın” konulu sempozyumun Genel Koordinatörlüğünü Prof. Dr. Osman Köse yürütüyor. Birçok önemli ismin yürütme kurulunda bulunduğu sempozyuma Türkiye ve dünyanın pek çok üniversitesinden bilim insanı katılacak. Sempozyumda Samsun / Canik veya dünyanın değişik yörelerinden şehirlerin tarihsel gelişimi, sosyal dokuları, sosyal yaşamları, insan ilişkileri, şehirlerde kadın ve kadınların yaşamları tarihsel boyutta ele alınabileceği gibi modern zamanda da incelenebilecek.

‘SEMPOZYUM KONUSUNDA TECRÜBELİYİZ’

Canik Belediyesi olarak şehre ve insanlığa katkıda bulunacak bir çok çalışmaya imza attıklarını belirten Başkan Osman Genç, "Bugüne kadar tarih, çocuk, şehir gibi bir çok konuda sempozyum düzenledik. Bu konuda tecrübeli bir belediye olarak yine bilim insanlarımızın kadınlarımızın tarihteki yerini ele alacağı ‘Geçmişten Günümüze Şehir ve Kadın’ sempozyumunu düzenliyoruz. Canik Belediyesi olarak Samsun'un genlerinde neler olduğunu düzenlediğimiz sempozyumlar ve çıkardığımız kültür eserleriyle ortaya koyuyoruz. Bize göre Samsun'un geleceği tarihinde gizlidir. Samsun bir Selçuklu şehridir, bir Osmanlı şehridir, kurtuluş mücadelesi şehridir ve bizim medeniyetimizde şehirlerin ruhu vardır. Bizler de geçmişimizden ilham alarak yaşadığımız topraklarda 21. yüzyıla uygun, dünyayla rekabet edebilen, yaşanabilir bir şehir hedefliyoruz. İnanıyorum ki eserlerimiz şehrimizin geleceğine ışık tutacaktır. Sahip olduğumuz bu eşsiz eserlerle birlikte artık şehrimizin geleceğini daha iyi şekillendirebiliriz" dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2016, 04:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4