Karaaslan'dan Kütüphane haftası mesajı

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, 28 Mart - 3 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan 52. Kütüphane Haftası nedeniyle bie mesaj yayımladı.

Karaaslan'dan Kütüphane haftası mesajı
banner94
Karaaslan mesajında şu ifadelere yer verdi,

''Kütüphane insanlığın yazılı hafızasıdır. Buna göre yazının geçmiş ile gelecek kuşaklar arasını bağlayacak önemli bir bağ olduğu bariz bir şekilde ortadadır. 

Aslında kelime anlamı olarak kitapevi olan kütüphane bugünkü yazılı yayınların satıldığı yerden oldukça farklıdır. Bilginin her çeşitini ondan ücretsiz olarak elde edebilir her türlüsüne oradan ulaşabiliriz. Kütüphanenin bizi doğru bilgiye götürdüğü yadsınamaz bir gerçektir. Bizler insan olarak gayret ettiğimiz müddetçe, o gayretimiz ölçüsünde hatırlamaya meyyal bir yapıya sahip olduğumuzdan kütüphanede belli bir uğraş sonucunda elde ettiğimiz bilgi, sanal alemde elde ettiğimiz bilgiden hem sıhhat açısından daha doğru hem de kalıcılık açısından zengin bir yapıyı hedef alır.

Bilgi hatırlamadır ve elde ettiğimiz bilgide kullandığımız bütün uzuvların bizi hatırlamaya yönelttiği apaçık bir gerçektir. Bizler kulaklarımız ve gözlerimizle, görsel ve işitsel olarak hatırladığımızı zannederiz. Bu doğru olmakla birlikte eksik bir bilgidir aslında biz, çağrışım olarak ellerimizle ayaklarımızla ve bilgi edinimimizde kullandığımız eşyayla birlikte de hatırlayan varlıklarız.

Böyle bakıldığında kütüphane hatırlamanın diğer boyutlarını da imkan olarak önümüze getirir. Kütüphane bizim kültürümüzde ve dinimizde oldukça dikkat çekilmesine rağmen, bugün için tam anlamıyla hak ettiği bir konumdadır denemez. Onun için kütüphaneye çocuklarımızı özendirmek ve onlar için kütüphaneleri cazip hale getirmemiz gerekmektedir. Bu bağlamda kütüphanelerimizi sadece kütüphane haftasında hatırlamamalı adeta her haftayı ‘eylemde’ kütüphane haftası olarak karşılamalı ve öyle idrak etmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle 52. Kütüphane Haftası'nı kutluyorum''
Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2016, 04:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4