banner134
banner121

Kuş Cenneti’nin Entegre stratejik planı hazır

Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği (SAMKUŞ), Dünya’nın sulak alanlarından Kızılırmak Kuş Cenneti’nin entegre stratejik yönetim planını hazırladı. 5 yıllık plan kapsamında uygulanacak ilkeler de belirlendi.

Kuş Cenneti’nin Entegre stratejik planı hazır
banner141

   Samsun’un Ondokuzmayıs ve Bafra ilçelerini de kapsayan, içinde 9 göl bulunan 56 bin hektarlık delta, Türkiye’de tespit edilen 474 kuş türünden 352’sine ev sahipliği yapıyor. Kış döneminde yıllık ortalama 150 bin kuş popülasyonun gözlemlendiği Kızılırmak Kuş Cenneti’nin korunması ve turizme açılması için başta Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluş ile sivil toplum kuruluşları büyük çaba harcıyor.

 Deltanın ve kuş cennetinin Dünya’ya tanıtılması, turizm potansiyelinin geliştirilmesi ve gelecek nesillere sağlıklı şekilde aktarılması amacıyla kurulan Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği (SAMKUŞ), kuş türü bakımından Türkiye’nin en büyük doğal sulak alanı olan Kızılırmak Kuş Cenneti’nin 5 yıllık stratejik planını, düzenlediği çalıştayla belirledi. İki gündür Büyükşehir Belediyesi Mavi Işıklar Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yapılan çalıştayda, birliğin çalışma ilkeleri oluşturulup çeşitli kararlar alındı.

   Çalıştaya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Prof Dr Sancar Barış, Prof Dr Ali Kemal Ayan, Yard Doç Dr Kiraz Erciyas Yavuz Orman Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü’nden Cengiz Akyüz, Muzaffer Çelik ve Murat Demir, Özden Sağlam STK temsilcilerinden Musa Orhan, Ömer Faruk Sönmez ve Sunay Demircan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Sait Aydın, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden Aysel Altay, DSİ’den Murat Saraç ve SAMKUŞ Müdürü İsmail Mutlu katıldı.

Strateji danışmanı Murat Çekiç’in moderasyonunda gerçekleşen çalıştayda Samsun Kızılırmak Deltası Koruma ve Geliştirme Birliği için 3 çalışma ilkesi belirlendi. Hedefleri desteklediği sürece tüm çalışmalarında ve ilişkilerinde paylaşımcı, katılımcı ve şeffaf olmayı benimseyecek olan SAMKUŞ, yenilikçi ve güvenilir yaklaşımlarla öğrenme ve çözüm odaklı süreçler geliştirecek, tüm çalışmalarında ‘Sulak alanları akılcı kullanımı’ ilkesiyle hareket edecek. 

 

Çalıştayda Kızılırmak Deltası’nın nasıl bir değer olduğu sorusu da yanıt buldu. ‘’Kızılırmak Deltası her canlının kendi güzelliğini bulduğu, geçmişten geleceğe devam eden doğal bir nimet’ olan Kızılırmak Deltası için SAMKUŞ’un, yürütme kurulunu da belirledi. Kurul, daha önce birliğin tüzüğünde yer alan yönetim planını uygulayıp, zamanında ve hızlı çözümler üretecek. Çalıştayda ortak değer, ayrıca, Leyleklerin izlenebilmesi için yapılacak çalışmalar da tartışıldı. 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2016, 08:44
YORUM EKLE
banner153
SIRADAKİ HABER

banner122

banner155

banner4

banner152