MÜSİAD Samsun'dan 'Ekonomi Sohbetleri' toplantısı bugün gerçekleşti

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Samsun Şubesi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ekonominin seyrinin ele alınacağı “Ekonomi Sohbetleri” konulu toplantı düzenledi.

MÜSİAD Samsun'dan 'Ekonomi Sohbetleri' toplantısı bugün gerçekleşti

Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Selim Sar, "Dünyamız, güç merkezlerinin el değiştirdiği süreci tarih boyunca yaşadı. Bu değişimde ana bileşen hep para ve sermaye oldu. Coğrafi keşifler, eski dünyanın, yenidünyaya geçişi ve ticaretin el değiştirmesini sağladı. Şimdi ise birleşim şirketlerin dünyadaki hakimiyet sahası ve mücadelesi dönemindeyiz. Dünya üzerindeki ekonomik güç, çok kutuplaştığında her zaman savaşlar artmıştır. 1945 yılında 2. Dünya Savaşı'ndan çıktığımızda Amerika dünyanın yüzde 55 fiili kapital hakimiyeti altındaydı. Şimdi ise yüzde 25'ler seviyesine geldi. Güç savaşları tekrar sahnenin arkasından öne çıktığı ve artık liberalleşen dünyada sermayenin kavgasının illegal örgütlerin kullanılarak yapıldığı bir dönemden geçiyoruz. Yapılan bir araştırmaya göre dünyadaki tüm insanların ekonomik ağırlıklı ortalamalarının alınmasıyla belirlenen nokta her zaman o dönemin en stratejik bölgesi olmuştur" dedi.

MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Selim Sar konuşmasının ardından 3. Göz Danışmanlık CEO'su Ekonomist-Yazar Hikmet Baydar, katılımcılara "15 Temmuz sonrası ekonomi nereye gidiyor" konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Atakum Grand Amisos Hotel'de düzenlenen toplantıya MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Selim Sar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Nail Kırmacı, SGK İl Müdürü Ünal Kaya, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile işadamları katıldı.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4