Samsun'da palamut ağına hamsi takıldı

Samsun'da palamut avına çıkan küçük teknelerine ağına hamsi takıldı.

Samsun'da palamut ağına hamsi takıldı
banner94

Türkiye'de av yasağının kalıp yeni av sezonunun başlamasına kısa bir süre kala balık tezgahları şenlenmeye başladı. Son bir haftadır tezgahlarında mezgit, istavrit ve barbun gibi deniz ürünlerini satan balıkçılar, son bir kaç gün önce çingene palamutu satmaya başladı. Bugün denize açılan küçük teknelerin serdiği palamut ağına ise hamsi takılması balıkçıları umutlandırdı.

Sezonun ilk hamsisinin geldiğini ifade eden Kurtça Aydın, “Bu sezon ilk defa hamsi geldi. Palamut avlayan balıkçıların ağlarına takılmış. Ben ilk defa Ağustos ayında bu kadar güzel hamsi çıktığını görüyorum. Gelen ilk hamsi o kadar da küçük değil yenilecek boyda. Normalde kilosu 15 lira ama ilk hamsi diye kilosunu 10 liradan satıyoruz. Bu sene balıkların bol olacağını ümit ediyoruz. İnşallah bolluk olur da et ve tavuk almaya durumu yetmeyen vatandaşlar ucuz ucuz balık yer. Şu anda mezgit 10, barbun 10, palamudun tanesini dün 8 liraya satıyorduk, bugün 6 liraya satıyoruz. Vatandaşların talepleri de artmaya başladı. Bol ve bereketli bir sezon ümit ediyoruz” dedi.

Hamsi ve palamudun bol olacağını düşündüklerini belirten Onur Can Köse, "Bu aylarda yavaş yavaş çingene palamudu çıkıyordu. Kendi kayıklarımız palamut ağı atmışlar ve hamsi yakalamışlar. Sezonun ilk hamsilerini 10 liradan satıyoruz. Görüldüğü üzere bu sene hamsi ve palamudun bol olacağını düşünüyoruz. Vatandaşın ve bizim yüzümüz gülecek" diye konuştu.
Kaynak; samsun haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4