banner121

Şehir ve İnsan Canik'te masaya yatırıldı

Canik Belediyesi tarafından Nisan ayında "3. Bin yılda İnsan" temasıyla düzenlenen uluslararası sempozyum ve konferans-paneller dizisinin sonuncusu gerçekleşti. "Şehir ve İnsan" başlıklı panelde "İnsan, Değerler ve Şehir" konusu masaya yatırıldı.

Şehir ve İnsan Canik'te masaya yatırıldı
banner141

Canik Belediyesi tarafından bilgiyi şehirle buluşturma amacıyla düzenlenen sempozyum ve panellere bir yenisi daha eklendi. Nisan ayında 3. Bin Yılda İnsan temasıyla gerçekleştirilen iki önemli uluslararası sempozyumun ardından Şehir ve İnsan konusu masaya yatırıldı. Canik Kültür Merkezi'nde düzenlenen panelde akademisyenler "İnsan, Değerler ve Şehir" konusunu konuştu. 

İNSAN-ŞEHİR-MEDENİYET 

Panelin açış konuşmasını yapan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Nisan ayında iki önemli uluslararası sempozyumun ardından şehir ve insan gibi iki önemli konuda bilim insanlarını şehirle buluşturduklarını söyledi. "İnsan", "şehir" ve "medeniyet"in son yüz yıldır üzerinde çokça konuşulan konular olduğunu ifade eden Başkan Genç, "Bu üç konu üzerinde kafa yorulması gereken bir hal aldı. Dolayısıyla bu tür sempozyum ve panelleri, insanımızın ve şehrimizin kodlarını yeniden ortaya çıkarması bakımından son derece önemli buluyoruz" dedi. 

ÖNCE İNSAN

Şehrin sadece binalardan oluşmadığına ve şehrin toplumun kimliği olduğuna vurgu yapan Başkan Genç, "Ahlak, inanç, değerler sistemi vb. kavramların oluşturduğu medeniyet tasavvuru bir şehir için olmazsa olmazdır. Bir 'şehirli' insan var, bir de 'şehri sömüren' insan. Bu manada biz hangisiyiz? Bunun cevabını bulmamız gerekiyor. Peygamber Efendimiz Medine'ye gelmeden önceki zamanlarında hep insanla uğraşmıştır. Çünkü önce insanla uğraşılmalıdır. İnsandan başlamayan ve onu eğitemeyen hiçbir şey kalıcı olamaz. Bizim de düsturumuz budur" diye konuştu.

ŞEHİR MEDENİYETİN AYNASIDIR

Şehir ve kentin birbirinden ayrı olduğunu dile getiren Başkan Genç, "Bana göre bir şehrin kurulmasında öncelik mimarların, mühendislerin, haritacıların değil, sosyologların, psikologların, insan bilimcilerinin olmalıdır. Çünkü sadece beton binalar yaparak bir şehri imar edemezsiniz. Bu şekilde sadece kent oluşturursunuz, ama bir şehir, bir medeniyet inşa edemezsiniz. Şehir, medeniyetin aynasıdır. Şehir, adeta bir KAP'tır, dolayısıyla içinde yaşayanlara kendi şeklini verir" şeklinde konuştu. 

ŞEHİRSEL DÖNÜŞÜM

Şehirlerin de bir ruhu olduğuna işaret eden Genç, "İnsan bozulursa, şehir bozulur. Gençlerimizi milli ve manevi değerlerine bağlı bir nesil olarak yetiştirirsek, geleceğimiz de sağlıklı olur. İşte bu nedenledir ki Canik Belediyesi olarak kentsel dönüşüm değil, şehirsel dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Değerleriyle birlikte büyüyen bir şehir hedefiyle sadece fiziksel değil, yaptığımız eğitim, kültür, sanat, spor yatırımlarıyla sosyal ve kültürel dönüşüme de imza atıyoruz. Bugün Canik'in hemen hemen her mahallesinde hanım konakları, sıbyan mektepleri, spor tesisleri, kültür, eğitim merkezleri görebilirsiniz" ifadelerini kullandı.

BİLGİ ÇAĞINDAYIZ

Bilgiyi şehirle buluşturduklarını da belirten Genç, şunları söyledi: "Bilginin iktidar olduğu 3. bin yılın başında Canik Belediyesi olarak sadece fiziksel gelişimin ötesinde insanın gelişimine katkı sağlayan, bilgiyi insanla ve şehirle buluşturan faaliyetlere de önem veriyoruz. Bugüne kadar 10 uluslararası sempozyum gerçekleştirdik. İnşallah bugün de Şehir ve İnsan ile ilgili çok önemli bilgiler edineceğiz. Değerli akademisyenlerimizin ortaya koyacağı bildirileri kitaplaştırarak insanlığın ve şehrin istifadesine sunacağız."

PANEL DÜZENLENDİ

Konuşmaların ardından "İnsan, Değerler ve Şehir" konulu panel düzenlendi. Prof. Dr. Mahmut Aydın'ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, Prof. Dr. Metin Yılmaz, Prof. Dr. Erkan Perşembe ve Doç. Dr. Mustafa Said Kurşunoğlu şehir, insan ve değerler konularını masaya yatırdı. MÜSİAD işbirliği ile düzenlenen panelin öğleden sonraki oturumunda ise Prof. Dr. Faruk Alparslan’ın moderatörlüğünde Doç. Dr. Selahattin Kaynak, MÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Erhan Eken ve Bahadır Tıbbi Aletler Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bahadır “Gelişim, Ticaret, Ekonomi ve Şehir” konusunu konuştu. 

Panelin açılışına Başkan Osman Genç'in yanısıra Ak Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman, AK Parti Canik İlçe Başkanı Ercan Eler, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Erkan Malkoç,  MÜSİAD Şube Başkanı Haluk Tan, Memur-Sen İl Başkanı Nejdet Güneysu, Başkan Yardımcısı Alican Usta, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2018, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4