Advert
Advert

Samsun Büyük Anadolu Hastanelerinden hava değişimi uyarısı

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Dahiliye Uzmanı Doktorları mevsim geçişlerinin insan adaptasyon mekanizmasını bozduğu için hastalanma riskinin arttığını belirtti.

Samsun Büyük Anadolu Hastanelerinden hava değişimi uyarısı
Samsun Büyük Anadolu Hastanelerinden hava değişimi uyarısı

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi  Dahiliye Uzmanı Doktorları’ndan edinilen bilgilere göre yurt genelinde sıcaklıkların değişiklik göstermesi insan sağlığını olumsuz etkilerken, ani hava değişimleri insanın adaptasyon mekanizmasını da bozuyor.

HER YORGUNLUĞU BAHAR YORGUNLUĞU SANMAYIN

Bu aylarında yorgunluğunuzu bahar yorgunluğu diye hafife almak sağlık açısından riskli olduğunu anlatan Samsun Büyük Anadolu Hastanesi  Dahiliye Uzmanı Doktorları; "Yorgunluğun, halsizlik ve kırgınlık yapan onlarca sebep vardır. Kansızlık (anemi), hepatit gibi birçok çeşitli hastalıklar halsizlik ve kırgınlıkla seyredebilir. Onun için her kırgınlığı ve halsizliği bahar yorgunluğu diye geçiştirmek doğru değildir. Bu aylarda çeşitli kan tetkikleri yaptırmak, hekim kontrolünden geçmek daha faydalıdır" diye ifade ettiler.

ÖZELLİKLE ASTIM HASTALARI DİKKAT ETMELİ

Bu ani hava değişimlerin özellikle astım hastalarının daha çok dikkat etmeleri gerektiğini belirten Samsun Büyük Anadolu Hastanesi  Dahiliye Uzmanı Doktorları; "Bu dönemde daha çok mevsim geçişleri ve ani hava değişikleri yaşanabiliyor. Son dönemlerde polikliniklerimize solunum yolu rahatsızlığıyla gelen hasta sayısında artış var. Astım ve kronik rahatsızlığı olan hastaların bu dönemlerde dikkatli olması gerekir. Ani hava değişikliklerinin astım hastalarında atakların artmasına da sebep olabiliyor" diye konuştular.

HAVA KOŞULLARINA GÖRE TEDBİR ALINMALI

Mevsim geçişleri ve ani hava değişiklerinde vatandaşların bu dönemlerde uygun giyinmenin ve tedbirli davranmanın önemli olduğunu belirten  Samsun Büyük Anadolu Hastanesi  Dahiliye Uzmanları Doktorları, dengeli beslenerek ve düzenli uyuyarak bağışıklık sisteminin desteklenmesi gerektiğini astım  ve kronik hastalığı olan kişilerin şikâyetlerinde artış olursa hekimleri ile paylaşmaları gerektiğini söylediler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Akgül STK temsilcileri ile buluştu
Başkan Akgül STK temsilcileri ile buluştu
Meslekten ihraç edilen polis memuru tutuklandı
Meslekten ihraç edilen polis memuru tutuklandı