Advert
Advert

TDK kurum ve kuruluş adlarının sonuna gelen kesme işaretini kaldırdı

Türk Dil Kurumu (TDK) yeni bir karara imza atarak kurum ve kuruluş adlarının sonuna gelen kesme işaretini kaldırdı. Türk Dil Kurumu (TDK), kurum ve kuruluş adlarının sonuna konulan kesme işaretini kaldırdı. Artık kurum, kuruluş, kurul, birleşim, oturum ve işyeri adlarına gelen ekler kesmeyle ayrılmayacak. Habertürk'ün sorularını yanıtlayan TDK yetkilileri, "Kesme işaretini kurum ve kuruluş adlarından kaldırdık. Türkiye Büyük Millet Meclisine, Başbakanlığa, Bakanlar Kurulunun, Türk Dil Kurumuna, Mavi Köşe Bakkaliyesinden gibi..." dedi. Ahmet'in, Kırıkkale'nin gibi özel isimlerde üsten ayırmanın kullanıldığını kaydeden yetkililer, TBMM, TOBB gibi kısaltmalarda kullanımı sürecek olan kesme işaretinin güncelenen halinin yazım kılavuzuna ve internete de konulduğunu dile getirdi. BİZ DAHA ÖNCE KALDIRMIŞTIK Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel, kendilerinin de kesme işaretini kaldırdıklarını belirterek, "Biz daha önce kaldırmıştık da onlar sonunda doğrusunun bu olduğunu görüp çizgiye geldiler. Kısaltma yazıyorsanız kesme işareti kullanıyorsunuz" dedi. KAYNAKHABERTÜRK

TDK kurum ve kuruluş adlarının sonuna gelen kesme işaretini kaldırdı
TDK kurum ve kuruluş adlarının sonuna gelen kesme işaretini kaldırdı

Türk Dil Kurumu (TDK), kurum ve kuruluş adlarının sonuna konulan kesme işaretini kaldırdı. Artık kurum, kuruluş, kurul, birleşim, oturum ve işyeri adlarına gelen ekler kesmeyle ayrılmayacak.

Habertürk'ün sorularını yanıtlayan TDK yetkilileri, "Kesme işaretini kurum ve kuruluş adlarından kaldırdık. Türkiye Büyük Millet Meclisine, Başbakanlığa, Bakanlar Kurulunun, Türk Dil Kurumuna, Mavi Köşe Bakkaliyesinden gibi..." dedi.

Ahmet'in, Kırıkkale'nin gibi özel isimlerde üsten ayırmanın kullanıldığını kaydeden yetkililer, TBMM, TOBB gibi kısaltmalarda kullanımı sürecek olan kesme işaretinin güncelenen halinin yazım kılavuzuna ve internete de konulduğunu dile getirdi.

BİZ DAHA ÖNCE KALDIRMIŞTIK

Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel, kendilerinin de kesme işaretini kaldırdıklarını belirterek, "Biz daha önce kaldırmıştık da onlar sonunda doğrusunun bu olduğunu görüp çizgiye geldiler. Kısaltma yazıyorsanız kesme işareti kullanıyorsunuz" dedi.

KAYNAK:HABERTÜRK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Akgül STK temsilcileri ile buluştu
Başkan Akgül STK temsilcileri ile buluştu
Meslekten ihraç edilen polis memuru tutuklandı
Meslekten ihraç edilen polis memuru tutuklandı