Advert
Advert

Cumhuriyet Bayramı'nın 93. yılı Samsun'da büyük coşkuyla kutlandı

Batı Park İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Stadı'nda düzenlenen Cumhuriyet Bayramı'nın 93. Yılı kutlamalarına katıldı.

Cumhuriyet Bayramı'nın 93. yılı Samsun'da büyük coşkuyla kutlandı
Cumhuriyet Bayramı'nın 93. yılı Samsun'da büyük coşkuyla kutlandı
Advert

Bu yıl 93. yılını kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın Batı Park Alanı’ndaki kutlama programı Vali İbrahim ŞAHİN ve diğer protokol üyelerinin tören alanına gelişleriyle başladı.

Batı Park Alanı’nda Valimiz Sayın İbrahim ŞAHİN, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ ve Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı P. Alb. Sedat BULUT ile beraber Samsun halkını selamlayıp, bayramlarını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini içeren bir konuşma yapan Vali ŞAHİN Samsunlulara seslenerek,
“Saygıdeğer Samsunlular, Geleceğimizin Teminatı Kıymetli Gençler, Bu gün, Cumhuriyetimizin ilanının 93’üncü Yılını birlikte kutlamanın coşku ve heyecanı içindeyiz. Bu büyük bayram herkese kutlu olsun.

19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de ‘Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez değerdir. Türk Milletinin bütün bireyleri, adı Cumhuriyet olan bu erdemli rejimi, Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda, sonsuza kadar yaşatacaktır.

Cumhuriyetin verdiği güç sayesinde, Türkiye uluslararası camiada önemli bir yere sahip olmuş, bölgesindeki gelişmelerde aktif rol oynamış, ‘Yurtta ve Dünyada Barış’ ilkesiyle iç ve dış tehditleri ortadan kaldırmasını bilmiştir. İleri medeniyet yolunda kararlı adımlarla yürüyen ülkemiz, dünyanın sayılı ülkelerinden biri olmaya adaydır.

Sevgili Gençler, Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir. Ulusumuz, Cumhuriyetle birlikte ulusal bir devletin özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur. Ülkeler arasında amansız bir rekabetin yaşandığı ve bilginin en büyük güç olduğu günümüz dünyasında, Türkiye Cumhuriyeti 93 yıllık bir başarı ve uygarlaşma öyküsüdür.

Sizlere düşen en önemli görev Türkiye Cumhuriyetinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup kollamak, iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır. Geleceğimizi ve ümitlerimizi emanet ettiğimiz en değerli varlığımız olan siz genç kardeşlerimizin taşıdığınız bu emanetin omuzlarınıza yüklediği sorumluluğun bilincinde olduğunuza yürekten inanıyorum.

Saygıdeğer Samsunlular, Samsun, bağımsız ve modern Türkiye Cumhuriyetinin gerçekleştirilmesinde fikri ve fiziki ilk adımın atıldığı, Anadolu’nun ve Türk Milletinin içindeki birlik, bütünlük ve bağımsızlık bilincinin zihinlerde güçlü ve somut bir şekilde yer aldığı şehirdir.

Türkiye Cumhuriyeti, önünde uzanan aydınlık yolda emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir. Benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek uygar dünyanın onurlu bir üyesi olmak için verdiği kararlı mücadeleyi ebediyen sürdürecektir.

Bizler, Cumhuriyeti koruyup kolladıkça baş tacımız olan Cumhuriyetimizin nice yıldönümleri huzur ve mutluluk içinde kutlanacaktır. Türk milleti bugünlere nereden ve nasıl geldiğini asla unutmayacak, şanlı geçmişini koruyarak aydınlık geleceğine sımsıkı sarılmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Aziz Atatürk olmak üzere, bu kutsal topraklar üzerinde bizlere hür ve bağımsız yaşama onuru kazandıran ve bu uğurda her türlü fedakârlığa katlanarak kanlarını akıtan Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden Gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anar, herkesin Cumhuriyet Bayramını gönülden kutlar, sevgi ve saygılar sunarım.”
dedi.

Vali İbrahim ŞAHİN’in konuşmasından sonra Sosyal Bilimler Lisesi 7. sınıf Öğrencisi Melike CANBAY ‘On Beş Yılı Karşılarken’, Sosyal Bilimler Lisesi 11. sınıf Öğrencisi Hüseyin Bahri KURT ise ‘Otuz Kuş’ adlı şiiri okudu. Ardından İlkadım Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu öğrencilerinin halk oyunları gösterileri ile devam etti. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı sporcular bocce, özel sporcular paten gösterisi, golf gösterisi, bedensel engellilerin basketbol gösterisi, okçuluk, trambolin ve cimnastik gösterileri sundu. Gösterilerin ardından Türk Hava Kurumu'nda görevli Pilot Ali ZAİMOĞLU, yamaç paraşütü ile uçuş gerçekleştirdi.Ardından Atlı Binicilik Spor Tesisi binicileri atlarla geçiş yaptı.

Daha sonra Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Bölge Komutanlığı Bandosu eşliğinde tören geçidi yapıldı. Cumhuriyet Bayramı'nın 93. Yılı kapsamında Batı Park Alanı’nda düzenlenen geçit törenine katılan askerler, öğrenciler, sporcular, gaziler ve Polis Meslek Yüksekokulu öğrencileri törene katılan vatandaşlar tarafından ayakta alkışlandı. Geçit törenin ardından Batı Park Alanı’nda düzenlenen coşkulu tören sona erdi.

Batı Park Alanı’nda gerçekleştirilen törene ayrıca, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı P. Alb. Sedat BULUT, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Vedat SOĞUKPINAR, Adalet Komisyon Başkanı Kemal ALVER, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat CEYHAN, Vali Yardımcıları Mehmet Ali KARATEKELİ, Dr. Hakan KUBALI, Ali Galip SARAL, Atakum Kaymakamı Ali BAKOĞLU, İlkadım Kaymakamı Turan ATLAMAZ, Tekkeköy Kaymakamı İbrahim KÜÇÜK, , İl Emniyet Müdürü Vedat YAVUZ, İl  Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ünsal AĞAOĞLU, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Sg. Alb. Murat ÖZER, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, askeri, adli ve mülki erkan ile çok sayıda öğrenci ve Samsun Halkı katıldı.
 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beyin felcinde zamana karşı yarış
Beyin felcinde zamana karşı yarış
Ferrero'dan birinciye ödül!
Ferrero'dan birinciye ödül!