Advert
Advert Advert Advert

Devlet Destekli Tarım Sigortaları bilgilendirme toplantıları devam ediyor

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve TARSİM Karadeniz Bölge Müdürlüğü iş birliğiyle İlimiz Kavak, Havza, Vezirköprü ve Lâdik ilçelerinde toplam 55 köyde planlanan TARSİM bilgilendirme toplantıları 28 Kasım 2016 tarihinde Vezirköprü ilçesi köylerinde başlamış olup 21 Aralık 2016 tarihinde Ladik ilçemiz köylerinde tamamlanacaktır.

Devlet Destekli Tarım Sigortaları bilgilendirme toplantıları devam ediyor
Devlet Destekli Tarım Sigortaları bilgilendirme toplantıları devam ediyor Yalçın Karataş

Devlet Destekli Tarım sigortaları uygulamaları ile ilgili köylerde çiftçilerimizi bilgilen; TARSİM Karadeniz Bölge Müdürü Bülent Yaşaroğlu Üreticilerimizin ürünlerini sigorta yaptırarak dolu, sel, su baskını, fırtına, hortum, heyelan, deprem ve benzeri tabii afetlerin getireceği zararları karşıladıklarını belirttiği konuşmasında; Bahsi geçen doğal afetler için yapılacak sözleşmelerde primin yüzde 50'si bakanlığımız tarafından üreticilere destek olarak verilmektedir. Ayrıca meyvecilikte hassas bir konu olan don riskine karşı devlet desteği %66 ve 2016 yılında yaban domuzu zararı ve hastalıktan arîlik belgesine sahip işletmelerde şap hastalığı da sigorta kapsamına alındı. TARSİM her yıl büyüdükçe kapsama aldığı riskleri genişletmeye devam edecektir." diye konuştu.          
         Konu ile ilgili açıklama yapan; İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail Kırmacı, "Tarım riskli bir sektör. Özellikle son yıllarda küresel iklim değişikliği nedeniyle oluşan kötü hava şartları tarımı olumsuz yönde etkiliyor. 2005 yılında çıkartılan Tarım sigortaları kanununda her geçen yıl çiftçilerimizin lehine yeni düzenlemeler yapılmaktadır. En önemlisi de sigorta primlerinin yüzde 50'si devletimiz tarafından ödeniyor. Çiftçilerimizin herhangi bir doğal afet meydana geldiğinde mağduriyet yaşamamaları için ürünlerini sigorta yaptırmalarını istiyoruz.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
16 Uluslararası Öğrenci OMÜ ile Tanıştı
16 Uluslararası Öğrenci OMÜ ile Tanıştı
Sağlıkta Ar-Ge ve inovasyon sempozyumu düzenlenecek
Sağlıkta Ar-Ge ve inovasyon sempozyumu düzenlenecek