Advert

Çarşamba Belediyesi Mersin Balığı'nı kitap haline getirdi!

Çarşamba Belediyesi Kültür Yayınları kapsamında yüzyıllar boyunca Yeşilırmak’ta varlık gösteren Morina (Mersin) Balığı’nın bölgemizdeki tarihi kitap haline getirildi.

Çarşamba Belediyesi Mersin Balığı'nı kitap haline getirdi!
Çarşamba Belediyesi Mersin Balığı'nı kitap haline getirdi! Yalçın Karataş
Advert

Çarşamba Belediyesi Kültür Yayınları çıkarmaya devam ediyor. “Çarşamba Araştırmaları Kitabı, Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil Kitabı ve Gençlerle Başbaşa Kitaplarının ardından Çarşamba’nın Kıymetlisi Mersin Balığı” Kültür Yayınları kitaplarını yayınlayan Çarşamba Belediyesi ilçeye her alanda hizmet etmeye devam ediyor. Yazar Güven Genç'in yazdığı “Çarşamba’nın Kıymetlisi Mersin Balığı” kitabı Samsun Bölgesinde Morina (Mersin) Balığı yetiştiriciliğine dikkat çekiyor. 

YEŞİLIRMAK’TA SU ÜRÜNLERİ TÜRLERİ ARTACAK
Mersin Balığının yüzyıllar boyunca bölge ekonomisine önemli katkılar sağladığının altını çizen Belediye Başkanı Dündar, “Çarşamba’nın Kıymetlisi Mersin Balığı 1905-2016” kitabı, nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan ve dünyanın en önemli endemik canlıları arasında bulunan mersin balığı hakkında ülkemizde yazılan ilk ve tek tarihi kitaptır. Bu kitap,  Çarşamba Belediyesi kültür yayınlarından çıkmıştır. Mersin balıkları ile Yeşilırmak’daki su ürünleri türleri artacak. Geçmişte sık gördüğümüz mersin balıklarını artık göremiyoruz. Çarşamba’da mersin balığı çalışmaları birkaç yırdır devam ediyor. Yakın zamanda daha da somutlaşarak hayata geçirilecek. Özellikle Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı içerisinde Mersin Balığını öne çıkarak ve tanıtacak çalışmayı gerçekleştirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu. 

GENÇ, “SAMSUNLU BALIKÇILARIN SAKLI TARİHİ”
Çarşamba’nın Kıymetlisi Mersin Balığı 1905-2016’ kitabının yazarı Güven Genç, Çarşamba Belediyesi’nin Yeşilırmak’taki su ürünleri türlerinin arttırılmasına yönelik çalışmalarının takdire şayan olduğunu söyledi. Güven Genç “Çalışmada ülkemizde mersin balığının yaşama ve üreme alanı olarak en önemli sahayı teşkil eden Çarşamba Yeşilırmak ve Kızılırmak sahalarında bir zamanlar gerçekleştirilen mersin balığı avcılığı ve buna bağlı olarak siyah havyar ticareti ile ilgili önemli bilgi ve belgeler yer alıyor.” dedi.

Çarşamba Belediyesi Kültür Yayınları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Can Çevik son saniyede uçurdu 73-70
Deniz Can Çevik son saniyede uçurdu 73-70
Salıpazarı'nda Çiftçiye Büyük Destek
Salıpazarı'nda Çiftçiye Büyük Destek