Advert
Advert

Güneysu: Maarif hareketi gereksiz iş yükünden arındırılmalıdır

Samsun Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Nejdet Güneysu, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: "İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan Maarif Hareketi Projesi Gönüllülük ve Kurum Disiplini anlayışı ile yürütülmesi gerekirken Diktaya ve Reklam yarışına dönüştürülmemelidir.

Güneysu: Maarif hareketi gereksiz iş yükünden arındırılmalıdır
Güneysu: Maarif hareketi gereksiz iş yükünden arındırılmalıdır Yalçın Karataş

Maarif hareketi  Samsunumuzda Eğitim Öğretime yeni heyecan katması açısından önemlidir. Projenin uygulamaya konulmasından itibaren bir takım aksaklıkların olduğunu takip ettik ve görüş ve endişelerimizi  İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile paylaştık. 
Eğitim-Bir-Sen Olarak; Projenin uygulama alanı olan okullarımızda idareci ve öğretmenlerimize yeterince anlatılamamasından, hedefin ve kapsamının net olarak ortaya koyulamamasından ve baskıya dönüşmesi endişesinden kaynaklanan bir takım aksaklıkların olduğunu gördük.
Samsunda Eğitim Öğretimin kalitesinin artırılması sadece İl Milli Eğitim Müdürlüğünün isteği ve sorumluluğu değil; hepimizin sorumluluğudur.
              Okullarımızın Maarif Hareketi Kapsamında Proje üretme yarışına sokularak; Her etkinliğin Proje çöplüğüne dönüştürülmesinden endişe ediyoruz.
              Kurumlarımız Gereksiz zaman, Kırtasiye israfı ve Reklam yarışına sokulmamalıdır. 
              İdareci ve Öğretmenler geçmişte çalışmıyordu;  Bu Proje ile çalışacaklar anlayışının doğmasına neden olmamalıdır.
              Kurum ve İdareciler Karne veya – Danıştay tarafından zaten iptal edilmiş -Performans değerlendirme tehdidi ile tedirgin edilmemelidir.
               Projeyi başarıya ulaştıracak olan Eğitim Çalışanlarına güven ve işbirliği önemsenmeli; tehdit olarak algılanacak söz ve eylemlerden vazgeçilmelidir.
              Sosyal Projelerle Akademik Başarıyı artırmaya yönelik Projeler dengeli olmalıdır. Okulların başarısının TEOG ve YGS ile ölçüldüğü bir sistemde; Öğretmen ve idarecilere reklama yönelik Angarya işler yüklenmemelidir.
              Okullar Proje üretme yarışına sokularak idareci ve öğretmenler asli işlerinden uzaklaştırılmamalıdır. Okullar arası rekabet gösteriş yarışına dönüştürülmemelidir. 
              Maarif hareketi projesinin uygulanmasında görülen aksaklıkların plansız ve programsız hareket edilmesinden değil de uygulayıcılardan kaynaklanıyor yaklaşımı yanlıştır. 
               Samsun Eğitim-Bir-Sen olarak maarif hareketinin iyi yönetildiğinde ve yönlendirildiğinde yararlı olacağına inanmamıza rağmen, kurum idareci ve eğitim çalışanlarının zaten var olan iş yükünün daha da artırılmasına dönüştürülmesini  istemiyoruz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ihsan     2017-01-02 Uyu uyu yat deden kalma yönetim ve sendikacilik anlayışı sakin koltuktan kalkıp birseyler yapmayın yumurtalarınız sogur..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu'da maden ocağında göçük
Bolu'da maden ocağında göçük
Başkan Sarıcaoğlu'ndan 18 Mart Çanakkale Zaferi mesajı
Başkan Sarıcaoğlu'ndan 18 Mart Çanakkale Zaferi mesajı