Advert
Advert Advert Advert

Balıkçılar bayram sonrası denize açılacak

Denizlerde avlanma yasağının sona ereceği 1 Eylül'ün Kurban Bayramı'nın ilk günü olması nedeniyle balıkçıların çoğu aileleriyle bayramı geçirdikten sonra denize açılmaya hazırlanıyor.

Balıkçılar bayram sonrası denize açılacak
Balıkçılar bayram sonrası denize açılacak Yalçın Karataş

Türkiye denizlerinde 15 Nisan'da başlayan dip trol ve gırgır ağları ile avcılık için genel av yasağı 1 Eylül itibarıyla sona erecek. Balıkçılar yeni av sezonu için son hazırlıklarını tamamlama gayretinde. Teknelerini tamir eden, ağlarını onaran balıkçılar, mavi sulara kavuşmak için gün sayıyor. 

Bayram denize açılmayı öteleyecek 

Dereköy Su Ürünleri Kooperatifi Üyesi Fahri Topal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl av yasağının kalkacağı 1 Eylül'ün, Kurban Bayramı'nın ilk günü olması nedeniyle denize açılmayacaklarını bildirdi. 

Balıkçılar olarak bayram sonrası denize açılmak için hazırlıklarını sürdürdüklerini belirten Topal, bayramda aileleriyle vakit geçireceklerini ifade etti.

Topal, bu yıl balık sezonunun verimli geçmesi ve özellikle hamsinin bol olması yönünde beklentilerinin yüksek olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

''1 Eylül'de gırgırlar sezonu açacak. Trolle avlananlar ise 15 Eylül'de 'vira bismillah' diyecek. Bu sezon önceki sezonlara oranla daha umutluyuz. 1 Eylül'de yasak kalkıyor ancak Kurban Bayramı'nın ilk gününe denk geliyor. Balıkçılarımız bütün hazırlıklarını tamamlamak üzere ancak bayram nedeniyle birkaç gün sonra 'vira bismillah' diyecekler. Geçen sezon deniz bereketliydi. İnşallah bu sezon da bereketli olur. İlk etapta palamut, havaların soğumasına doğru istavrit, barbun ve mezgit çıkar. Biz de sezon için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.'' 

Sezonun ilk gününde insanların genellikle Kurban Bayramı olması nedeniyle et tüketimine yöneleceğine işaret eden balıkçı Ufuk Büyük de yeni sezona eksiksiz hazırlandıklarını ifade etti.

Büyük,  40 yıldır balıkçılık yaptığını belirterek, şunları dile getirdi:

"Sezonun açılışını bekliyoruz ancak bayram araya girdi. Bu nedenle bir ya da iki gün sonra denize açılacağız. Bu yıl beklentimiz balık avcılığının geçen seneden daha iyi olması. 15 Nisan'da başlayan av yasağı sona eriyor. Yeni av sezonu için bütün personel ve tekneler hazırlandı. Bakımları yaptık yeni av sezonuna başlayacağız. İnşallah bereketli bir sezon olacak." 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Uyar'dan Alaçamlı Muhtarlarla İstişare Toplantısı
Başkan Uyar'dan Alaçamlı Muhtarlarla İstişare Toplantısı
Fındıkta bilinçli budamayı öğrendiler
Fındıkta bilinçli budamayı öğrendiler