Advert
Advert Advert Advert

Başkan Togar'ın Tekkeköy İçin Hayalleri Var

Tekkeköy'de Başkan Togar'ın 'Sanayi' tepkisi Samsun'un Tekkeköy İlçesi'nde kurulu bulunan sanayi siteleri, Belediye Başkanı Hasan Togar'ı da isyan ettirdi. Togar, 3 sanayi sitesini kastederek, "Bunları silindirle ezip geçeceksin" dedi.

Başkan Togar'ın Tekkeköy İçin Hayalleri Var
Başkan Togar'ın Tekkeköy İçin Hayalleri Var Yalçın Karataş

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde basın mensuplarına Arkeoloji Vadisi’nde kahvaltı verdi. Başkan Togar, burada yapmayı planladıkları projeler hakkında açıklamalarda bulundu. 

ARKEOLOJİ VADİSİ VE MÜZE 

Eski dönemdeki hayatı açık alanlı bir müze yaparak canlandırmak istediklerini vurgulayan Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, "Müzede buraya yapmayı planladığımız eski dönemleri anlatan maketler bulunuyor. En büyük hayalimiz bunları, bu alanda oluşturabilmek, Açık Alanlı Arkeoloji Müzesi'ni kurmak. Bunu yapabilmek için fiziki alanımız mümkün. Alanın karşısında kalan yerleri de kamulaştırabilirsek burasını düşündüğümüz şekilde yapabiliriz. Bu tür alanların olması, şehre gelen insanların sıkılmamasını sağlar. 2015 yılında resmi olarak kuş cennetini 20 bin kişi ziyaret etmiş. Bizim mağaraların bulunduğu ‘Arkeoloji Vadisi’ni ise yerli-yabancı 180 bin insan ziyaret etmiş" dedi.

 UNESCO'YA 2. BAŞVURU

 Arkeoloji Vadisi’ni Dünya Kültür Mirası Listesi’ne sokmak için tekrar başvuru yapacaklarını vurgulayan Başkan Togar, “Burası, Nuh Tufanı’ndan sonra insanoğlunun yaşamaya başladığı 3 yerleşim yerinden birisi olarak belirtiliyor. Katlı mağaralardan dolayı da katlı yaşama geçilen ilk yer olarak nitelendiriliyor. Burasının o kadar eski bir tarihi var ki gemi halatlarının bağlandığı yerlere burada rastlayabiliriz. Ama burada o alanları gezebilecek bir düzenek yok. Şimdi bunları görebilmek için ahşap yürüyüş yerleri yapmayı planlıyoruz. Burası için UNESCO’ya bir başvuru gerçekleştirmiştik. 2 bir başvuru daha yaparak burayı Dünya Kültür Mirası Listesi’ne sokmaya çalışacağız” diye konuştu. 

TOGAR'IN 2 BÜYÜK HAYALİ 

Tekkeköy için hastane ve  fakülte projelerinin olduğunu da açıklayan Başkan Togar, "Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan'dan 20-30 yataklı hastane talebinde  bulduk, o da bize 200 yataklı Doğu Hastanesi Projesi geliştirilebileceği müjdesini verdi. Samsun merkezde bulunan bölge hastanelerinde yoğunluk yaşanıyor. Kurulacak Doğu Hastanesi ile bölge hastanelerindeki doluluk oranı da azalacaktır" dedi. Togar, Gemi İnşaat Fakültesi'nin kurulması için de 0MÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ile görüşmelerin devam ettiğini belirterek, "Bu 2 büyük hayalimi gerçekleştirmek istiyorum" diye konuştu.

 SANAYİ SİTELERİ TEPKİSİ

 Başkan Hasan Togar, ilçesinde kurulu bulunan sanayi bölgeleriyle ilgili olarak da çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Togar, şunları söyledi: "Siyaset kötü bir şey. Siyasette kimi zaman öyle şeyler yapıyoruz ki... Adam beni eleştirecek, ilçeyi yerden yere vuruyor. Geçmişten gelen, denetlenmesi olmayan İlkadım, 19 Mayıs, Örnek sanayi sitelerinin yüzde 98'ini mühürledik. Kimisinde yıkım kararları aldık. Benden önce hiç bir şey yapılmamış. Adamın 100 metrekare dükkanı, 300 metrekare kaçağı var. Yüzde 90'ına göz yumulmuş, idare edilmiş. 100 metrekarede 5, dışarıda 300 metrekarede 15 kişi çalışıyor. Gel de yık. 

'HEPSİNİ EZİP GEÇECEKSİN!'

 Sanayi siteleri için çözüm üretmek zorundayız. Petrol Ofisi'nden başlayıp Organize Sanayi Sitesi'nin(OSB) oraya kadar devasa silindirlerle yıkıp geçeceksin hepsini. Yemek fabrikasının arkasında kurşun fabrikası var. Yanında ise ise boya fabrikası. Mümkün mü böyle bir şey? Böyle bir çarpıklık var mı? Yağmurların oluşturduğu dünyanın en verimli alüvyon ovaları buralar. Üzerlerine sanayi siteleri kurulmuş."

 

Kaynak;SamsunHaber

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnternet yayınlarına denetim geldi
İnternet yayınlarına denetim geldi
Salıpazarı heyetinden Bakan Demircan'a ziyaret
Salıpazarı heyetinden Bakan Demircan'a ziyaret