Advert
Advert Advert Advert

Emektar terzi hazır giyimden dertli

Samsun'un Ladik ilçesinde terzilik yapan 85 yaşındaki Ali İşler, hazır giyimin terzilik mesleğini olumsuz etkilediğini belirtti.

Emektar terzi hazır giyimden dertli
Emektar terzi hazır giyimden dertli Yalçın Karataş

İşler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknolojinin gelişmesiyle hazır giyim sektörünün büyüdüğünü anımsattı.

"Bir zamanların gözde mesleklerinden terzilik hazır giyime yenik  düştü" diyen İşler, terzilik mesleğine ilginin azaldığını, mesleği sürdürecek çırak bulmakta zorlandıklarını anlattı.

Mesleğe 15 yaşında başladığını ifade eden İşler, "Terzilik mesleği hazır giyim konfeksiyon çıkmadan önce çok geçerli bir meslekti.15 yaşında terzilik mesleğini öğrenmek için çırak olarak işe başladım. 2 yıl süren çıraklıkta hiç bir ücret almadım 85 yaşındayım. Çıraklık sürem dahil 70 yıldır terzilik yapıyorum. Önceden yanımıza çırak olarak girmek isteyen çok gencimiz vardı. Şimdi terzilik mesleği tarihe karışmasın diye çırak arıyoruz ama bulamıyoruz." ifadelerini kullandı.

Emekli olduğunu ancak iş yerinden kopamadığını işini severek yaptığını anlatan İşler, "Kahvehane alışkanlığım yok. İş yerime geliyorum ufak tefek tamirat işleri yapıyorum. Makinemin sesi bana müzik gibi geliyor. Yaşlıyım ama bir türlü başından ayrılamıyorum." dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnternet yayınlarına denetim geldi
İnternet yayınlarına denetim geldi
Salıpazarı heyetinden Bakan Demircan'a ziyaret
Salıpazarı heyetinden Bakan Demircan'a ziyaret