Advert
Advert

İlkadım'da tek dil hamlesi!

Samsunlu vatandaşın, sığınmacılara ait Arapça tabelaları Cumhurbaşkanlığı'na şikayet etmesi sonuç verdi.

İlkadım'da tek dil hamlesi!
İlkadım'da tek dil hamlesi! Yalçın Karataş

İlkadım Belediyesi, yabancı tabelaları kaldırmak için hazırlık yapıyor.Samsun'un Atakum İlçesi'nde yaşayan Hasan Naneci adlı vatandaş, Cumhurbaşkanlığı'na yaptığı yazılı şikayette, 'yabancı tabela' sorununu dile getirdi. Özellikle sığınmacılara ait işletmelerin Arapça tabelalarına yönelik şikayet sonuç verdi. Valiliğin yazısı üzerine İlkadım Belediyesi konuyla ilgili önemli kararlar almaya hazırlanıyor.

'KENDİ VATANIMIZDA YABANCI GİBİ...'

Samsunlu Hasan Naneci, 20 haziran'da Cumhurbaşkanlığı'na bir e-posta gönderdi. Naneci, gönderdiği mesajda, "Samsun merkez ve İlkadım ilçesi içerisinde bulunan sığınmacılara ait olan tüm işletmelerin tabelaları ve vitrinleri Arapça harflerle yapılmakta. İlkadım ve Büyükşehir Belediyesi'nin bunlara hiç bir şekilde müdahalesi bulunmamakta. Kendi vatanımızda yabancı gibiyiz. Bu konu hakkında gerekli yaptırımların yapılmasını önemle rica ediyorum" diye yazdı. 

 VALİLİKTEN 2 BELEDİYEYE YAZI

 Cumhurbaşkanlığı'na yapılan bu şikayet sonuç verdi ve Samsun Valiliği, Büyükşehir ile İlkadım belediyelerine yazı yazarak konuyla ilgili gereğinin yapılması istendi. Yaşanan bu gelişmeler üzerine İlkadım Belediyesi'nin harekete geçtiği öğrenildi. 

'TEK DİL' HAMLESİ 

İlkadım Belediyesi, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek ilk meclis toplantısında konuyu gündeme alacak. İlkadım belediye Meclisi, ilçe sınırları içerisinde işletmelere ait asılı olan reklam tabelalarının 'yabancı dilde olanları' ile ilgili önemli kararlar alacak. Meclisin, özellikle son 1 yılda sayıları bir hayli artan Arapça yazılı tabelaların kaldırılmasına yönelik karar alması bekleniyor.

Kaynak; samsungazetesi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu'da maden ocağında göçük
Bolu'da maden ocağında göçük
Başkan Sarıcaoğlu'ndan 18 Mart Çanakkale Zaferi mesajı
Başkan Sarıcaoğlu'ndan 18 Mart Çanakkale Zaferi mesajı