Advert
Advert

Gastroenteroloji Kliniği Uyarıyor!

VM Medical Park Samsun Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği’inden Uzm Dr.Ömer Faruk Yolcu,Kurban Bayramı’nda nasıl beslenilmesi gerektiği hakkında bilgilendirdi.

Gastroenteroloji Kliniği Uyarıyor!
Gastroenteroloji Kliniği Uyarıyor! Yalçın Karataş

Dr.Ömer Faruk Yolcu,”Kurban Bayramı’nda sağlık, etlerin kesim aşaması ile başlar.  Etler uygun koşullarda kesilmezse, doğru pişirilmez, uygun sıcaklıklarda bekletilmezse hayvanlardan insanlara tenya, şarbon, tüberküloz, salmonella gibi hastalıklar bulaşabilmektedir.Kurban Bayramı’nda kırmızı et tüketimi oldukça artmaktadır. Özellikle kalp-damar hastaları, şeker hastaları, yüksek tansiyon hastaları ve obez bireylerin daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu bireyler, yağlı etler yerine az yağlı ve yağsız etleri aşırıya kaçmadan kısıtlı miktarlarda tüketmelidirler.

Etler sindirimi zor besinlerdir.  özellikle mide- bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir.

 Etler büyük parçalar yerine tek seferde kullanılacak kadar küçük miktarlarda buzdolabı poşetine konularak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler buzlukta -2 derecede birkaç hafta saklanırken, derin dondurucuda –18 derecede daha uzun süre saklanabilir. Çiğ ve pişmiş etlerin birbirine değmemesi sağlanmalıdır.

Dondurulan etler buzdolabının alt bölmesinde bekletilerek çözdürülmeli; çözdürüldükten sonra hemen pişirilmeli, tekrar dondurma işlemi yapılmamalıdır.” dedi.

Etlerin nasıl pişirilmesi gerektiğine değinen Uzm.Dr.Yolcu,”Etlerin vitamin, mineral gibi besin öğelerini kaybetmemeleri için sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır. Kızartma ve yağda kavurma yerine haşlama, ızgara, fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Etlerin tek başına değil de sebzelerle birlikte pişirilmesi veya tüketilmesi, besin çeşitliliğinin sağlanması açısından oldukça önemlidir. Et yemeklerini pişirirken tereyağ, kuyruk yağı gibi ekstra yağ eklenmemeli ve etler kendi yağıyla pişirilmelidir. Aynı şekilde etle pişirilen sebze ve kuru baklagil yemeklerine de ekstra yağ eklenmemelidir..

Pişirme yöntemi olarak; haşlama, fırınlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan ve kavurma yönteminden kaçınılmalıdır.

Et haşlarken dikkat edilecek en önemli ayrıntı, tencerenin içine eklenecek suyun sıcak olmasıdır. Düdüklü tencere ya da normal tencerede veya yumuşayıncaya kadar pişirilmelidir. Etin suyundan faydalanmak isteyenler, eti tencereye koyduktan sonra soğuk suyla haşlamalılar. Etin yumuşak olması ve çabuk pişmesi için haşlama suyuna 2 yemek kaşığı sirke eklenebilir.

Fırında et pişirmek isteyenler için. en önemli püf nokta fırının önceden ısıtılmış olmasıdır. “ diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu'da maden ocağında göçük
Bolu'da maden ocağında göçük
Başkan Sarıcaoğlu'ndan 18 Mart Çanakkale Zaferi mesajı
Başkan Sarıcaoğlu'ndan 18 Mart Çanakkale Zaferi mesajı