Advert
Advert Advert Advert

Fibromiyalji Tedavisi Nedir?

VM Medical Park Samsun Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği'nden Yrd. Doç Dr.Elif Berber Menekşe, Fibromiyalji hakkında bilgilendirdi.

Fibromiyalji Tedavisi Nedir?
Fibromiyalji Tedavisi Nedir? Yalçın Karataş

Yrd.Doç. Dr.Elif Berber Menekşe,“ Fibromiyalji, yumuşak doku ve kas romatizması olarak bilinen genellikle bayanlarda görülen bir sağlık problemidir. Hastanın günlük yaşam kalitesi fibromiyalji de çok ciddi şekilde  bozulmaktadır. Hastalar çanta çanta tetkiklerle dolaşmaktadır. Yapılan radyolojik tetkikler genellikle normaldir.“dedi.

 Yrd.Doç Dr.Elif Berber Menekşe Fibromiyalji'nin belirtileri ile ilgili,“ Fibromiyaljide uykusuzluk, sabahları yorgun kalkma, halsizlik, irritabl bağırsak problemleri , çene ve baş ağrısı, sık idrara çıkma, ellerde ayaklarda soğukluk gibi belirtiler görülebilir. Fibromiyalji hastalarının büyük çoğunluğu gerçek fibromiyalji olmayıp hipermobilitesi, eklem esnekliği olan, hipermobiliteye bağlı kronik ağrı çeken insanlar olabilir . Yine yaygın ağrılarda D vitamini eksikliği de ayırıcı tanıda göz önünde tutulmalıdır. Fibromiyalji de kabızlık olması ve sağlıklı bağırsak florası olmaması nedeniyle toksinler vucuttan atılamamaktadır. Fibromiyaljide yine enzim, vitamin, mineral eksiklikleri görülmektedir. Bu hastaların postür analizinde çok ağrılı tetik noktalara rastlanmaktadır. Fibromiyalji hastalarında çeşitli testler ile bağırsak florasının durumu tespit edilebilir. Bağırsaklarla ilgili problem düşünüldüğünde probiyotik takviyesi yapılmaktadır. Ayrıca ağır metal ve toksin yüklemeleri fibromiyaljide çok önemli bir problemdir. Detoks ve şelasyon tedavileri ile bunların vücuttan uzaklaştırılması mümkündür. Yine d vitamini eksikliği, minarel eksikliği varsa takviyesi önemlidir. “diye konuştu.

Hastalarda ağrılı tetik noktalarına değinen Yrd.Doç Dr.Elif Berber Menekşe,“Nöralterapi, nöroproloterapi enjeksiyonları , kuru iğneleme, masaj ,manuel terapi ,egzersiz programı  veya fizik tedavi yöntemleri , pregabalin içerikli ilaçlar gibi çeşitli tedavi seçenekler ile tedavi edilebilir , burada önemli olan kronik ağrı refleksinin tam olarak kırmaktır. Bazen tek başına tetik nokta enjeksiyonları ağrı refleksini kırmada yeterli olmayabilir, tek bir tedavi yöntemide ilaç tedavisi de yetmeyebilir, hastanın muayene bulgularına  göre  ameliyat, dikiş izleri ve elektriksel aktiviteyi bozan bozucu alanların nöralterapi ve nöroproloterapi enjeksiyonları ile tedavi edilmesi kronik ağrı refleksinin kırılmasında çok önemlidir. “şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Uzmanlar, Şehit yakınları ve Gaziler çözüm bekliyor'
'Uzmanlar, Şehit yakınları ve Gaziler çözüm bekliyor'
Murat Karayalçın Samsun'a geliyor
Murat Karayalçın Samsun'a geliyor