Advert
Advert

Medikal sektörünün sorunları masaya yatırıldı

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Medikal Sanayi İnovasyon Kümesi Derneği (MEDİKÜM) üyeleriyle sektörün sorunları ve geleceği hakkında görüştü.

Medikal sektörünün sorunları masaya yatırıldı
Medikal sektörünün sorunları masaya yatırıldı Yalçın Karataş

Organize Sanayi'de bulunan bir medikal firmasında, sektörün temsilcileriyle bir araya gelen Yılmaz, medikal sanayinin önünün açılması için her türlü çalışmayı yapacaklarını vurguladı.

Yerli firmaların uluslararası pazarda zorlandıklarını bildiğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

"Medikal üretim serbest piyasada sadece iç piyasayla rekabet etmiyor, uluslararası piyasayla rekabet ediyor. Uluslararası piyasayla rekabet ederken de eşit şartlarda etmiyor. Maalesef uluslararası piyasanın kullandığı hilelerle ve işçiliği, diğer işletme giderlerini azamiye indirecek olan çözümleri kullanarak Türkiye'den ithal ettikleri mamulleri tekrar kendi ürettikleri mallar gibi Türkiye’ye satmalarıyla karşılaşıyoruz. Bu uluslararası ticaretin engellenmesi zor bir hilesidir."

Tüm derdimiz Türkiye'nin tıbbi cihaz alımında yurt dışına bağımlılığı bitirmek"

Yılmaz, şehrin ekonomisini büyütmek için çalıştıklarını vurgulayarak şöyle devam etti:

"Görevlerimizin içinde şehrin ekonomisini büyütmek ve ekonomiye katkı verecek dinamiklerin önündeki engelleri kaldırmak, sanayicilerimizi teşvik etmek gibi şeyler de var. Tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri sektöründe Samsun dünyanın 3. kümelenme merkezi. Bizim de tüm derdimiz Türkiye'nin tıbbi cihaz alımında yurt dışına bağımlılığı bitirmek. Farkında mısınız bilmiyorum. Samsun için önemli bir proje hayata geçiyor. 40-45 milyon avroya mal olan bir lojistik merkezi yapıyoruz. Buranın yerini belediyemiz temin etti. Proje o zamanki Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy'un öncülüğünde, İl Özel İdaresi ile bir AB hibesi alarak başladı. Lojistik sanayi bölgesindeki ortaklık kararımızı da yine kent ekonomisine katkı vermek amacıyla aldık."

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile yapılan görüşmeyi hatırlatan Yılmaz, "Medikal sanayinin önünde bir engel var. Bu konuda en sıcak tepkiyi, en sıcak katkıyı, o zaman Başbakan Yardımcısı şimdi Milli Savunma Bakanımız olan Nurettin Canikli Bey verdi. Bakanımız, 'Sözün bittiği yerdir burası. Yani biz ihracatımızı arttırmak, ithalatımızı azaltmak istiyoruz. Adam diyor ki 'Açın önümü ben ihracat yapayım. İthalatınızı da azaltmış olursunuz. Bana katkı verin' diyenlere gereken katkıyı nasıl vermemiz gerekiyorsa vereceğiz.' Gerekirse kendilerini yeniden ziyaret edeceğim. Sektörümüzü hak ettiği yere getirebilmek adına tüm girişimleri yapmak için daima elimizi taşın altına koyacağız." ifadelerini kullandı.

Toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Samulaş Genel Müdürü Kadir Gürkan, Bahadır Tıbbi Aletler firması sahibi Ahmet Bahadır, MEDİKÜM Başkanı Ahmet Aydemir ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu'da maden ocağında göçük
Bolu'da maden ocağında göçük
Başkan Sarıcaoğlu'ndan 18 Mart Çanakkale Zaferi mesajı
Başkan Sarıcaoğlu'ndan 18 Mart Çanakkale Zaferi mesajı