Advert

Samsunlu fırıncıdan israf için öneri!

Samsunlu fırıncı esnafı Dursun Yiğit, "Türkiye'de ekmek israfını önlemenin yolu ekmek gramajını düşürmekten geçiyor" dedi

Samsunlu fırıncıdan israf için öneri!
Samsunlu fırıncıdan israf için öneri! Yalçın Karataş
Advert

Samsun'un Atakum İlçesi'nde uzun yıllardır fırıncılık yapan Dursun Yiğit, Türkiye'de ekmek israfının 'ürkütücü' boyutlara ulaştığını belirterek, "Bunu önlemenin en önemli yolu ekmeğin gramajını düşürmektir" dedi.

15 MİLYON EKMEK ÇÖPE GİDİYOR 

Türkiye'de her gün 120 milyon ekmek üretildiğini, bunun 15 milyonunun ise çöpe gittiğini belirten Dursun Yiğit, "Bunun maddi karşılığı yılda 3 milyar lirayı buluyor. Yani 3 milyar lirayı çöpe atıyoruz. Bu durum gerçekten artık ürkütücü boyutlara ulaştı. Bu kadar değerli bir besin maddesinin bu şekilde israf edilmesi kabul edilemez. Bu durumun önüne acil olarak geçmemiz gerekiyor" diye konuştu.

GRAMAJ ACİLEN 200'E DÜŞÜRÜLSÜN

 İsrafın önlenmesi için bir öneride bulunan fırıncı esnafı Dursun Yiğit, "Bir kişinin öğün başı ekmek tüketme oranı 65 ile 70 gram arasındadır. 3 öğünde bu miktar 210 gramı geçmez. O zaman ekmekte 250 olan taban gramajını bu miktarda tutmanın da bir anlamı yoktur. Ekmeğin taban gramajı acil olarak 200 grama indirilmelidir" dedi.

Kaynak;samsungazetesi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Can Çevik son saniyede uçurdu 73-70
Deniz Can Çevik son saniyede uçurdu 73-70
Salıpazarı'nda Çiftçiye Büyük Destek
Salıpazarı'nda Çiftçiye Büyük Destek