Advert
Advert Advert

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden alerjik rinit uyarısı!

VM Medical Park Samsun Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği’nden Yrd.Doç. Dr. Murat Nabi Bulut, “Alerji ile soğuk algınlığı benzer belirtiler nedeniyle özellikle bu mevsimde çok kere karışabiliyor.

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden alerjik rinit uyarısı!
VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden alerjik rinit uyarısı! Yalçın Karataş

Öksürük, hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kızarma ve sulanma gibi sorunların iki haftadan fazla devam etmesi durumunda uzmanlar, muhakkak doktora başvurulması gerektiği düşüncesindeler.” Dedi.

Bahar Alerjisi ile soğuk algınlığının ortak belirtileri nedeniyle alerji tedavisinde gecikme yaşandığını belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği’nden Yrd.Doç.Dr. Murat Nabi Bulut, “Bahar Alerjisi’nin tipik belirtileri arasında, burun akıntısı ve kaşıntısı, göz yaşarması ve kaşınması, gözlerde kızarıklık, sık gelen ve sabahları daha çok olan hapşırık atakları, öksürük ve nefes darlığı yer alıyor. Bu belirtileri hep aynı mevsimde yaşayanlar aslında kolayca alerjilerini anlayabilirler”dedi.

 “ASTIM OLMA DURUMU HER ZAMAN VAR”

Yrd.Doç. Dr.  Bulut, “Bahar Alerjisi tedavi edilse de edilmese de bu kişilerde astım olma riski her zaman var. Çünkü nefes yolu burundan başlayan ve akciğere kadar giden bir yol. Alerjik reaksiyon tüm bu yolu etkilediği için kişilerin bir kısmında astım görülebiliyor. Sözü edilen belirtiler öksürük atakları, önlemeyen öksürükler, zaman zaman nefes darlığı şeklinde olabiliyor. Hem astımı hem Alerjik Rinit’i olan hastalarda Alerjik Rinit tedavi edildiğinde astım da hafifleyebiliyor” ifadelerini kullandı.

YRD.DOÇ. DR. MURAT NABİ BULUT, UYARDI !

Alerjik Rinit hastalığı olanların dikkat etmesi gereken konulara da değinen Bulut,” Alerjik Rinitli kişilerin tozlu ve polenli ortamlarda bulunmaması, eğer bulunmak zorunda kalacaklarsa maske kullanmaları gerekir. Oda havasının temizliğine dikkat edilmelidir. Evde hayvan ve bitki beslemekten kaçınılması gerekir. Tüylü ve yünlü battaniyeler yerine pamuklu ve sentetik olanları tercih edilmelidir. Toz barındırabilecek tarzda kilim, halı gibi ev eşyaları kullanılmamalıdır. İlaçlarınızı hekiminizin önerdiği şekilde kullanmaya özen gösterin. Genel sağlık kurallarına uyun. Her gün egzersiz yapın, sigarayı bırakın, dengeli beslenin ve bol vitaminli besinler tüketin” diye konuştu.

Yrd.Doç.Dr. Murat Nabi Bulut
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun İlkadım esnaflarından Cavit Yıldırım'a destek
Samsun İlkadım esnaflarından Cavit Yıldırım'a destek
Canik'ten Bosna'ya kültür köprüsü
Canik'ten Bosna'ya kültür köprüsü