Advert
Advert Advert

İdrar kaçırma sorunundan kurtulmak mümkün

VM Medical Park Samsun Hastanesi Üroloji Kliniği’nden Op. Dr. Mustafa Çağlar, “İdrar kaçırma şikayeti olan çocuk ve kadın hastaların ana şikayeti, bir anda ortaya çıkan sıkışma ve acil idrar yapma isteğidir. Sosyal ve cinsel yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyen idrar kaçırma sorunundan kurtulmak mümkün” dedi.

İdrar kaçırma sorunundan kurtulmak mümkün
İdrar kaçırma sorunundan kurtulmak mümkün Yalçın Karataş
Advert

Birçok insanın utandığı ve dile getirmekten çekindiği ve çaresiz katlanmak zorunda olduğu düşünen idrar kaçırmayla ilgili konuşan VM Medical Park Samsun Hastanesi Üroloji Kliniği’nden Op. Dr. Mustafa Çağlar, bu hastalığın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirterek hastalıkla ilgili uygulanan botoks yöntemi ile ilgili bilgiler verdi.

CİNSEL HAYATI DA OLUMSUZ ETKİLİYOR

Op. Dr. Mustafa Çağlar, “Altının ıslak olması veya her an altını ıslatabileceği endişesi bu kişilerin cinsel hayatlarını da olumsuz etkiliyor. Cinsel isteksizlik, eşlerine veya partnerine ilgisizlik bu kişilerde sık karşılaştığımız sorunlardır. Ayrıca idrar kaçırma özgüven eksikliğine de yol açarken iş yaşantısında da problemlere neden olabiliyor. Çünkü, bu hastalar idrar kaçırma korkusundan dolayı sürekli tuvalete yakın olmak isterler. İş hayatında da hasta, yöneticisi önemli bir şey anlatırken bir anda tuvalete gitmek zorunda kaldığı veya toplantıdan sık sık çıktığı için işte de sorunlar yaşayabilmektedir” ifadelerini kullandı.

“AYNI GÜNDE GÜNLÜK YAŞAMA DÖNEBİLİRSİNİZ”

İdrar kaçırma tedavisinde kullanılan botoks yönteminin ilaçlara yanıt alınamadığı zamanlar hastalarda sıklıkla kullandığını ifade eden Op. Dr. Mustafa Çağlar, “ Lokal ve ya genel anestezi altında idrar kesesine Sistoskop denen bir ışıklı cihazla girilen ve bir iğne yardımıyla botoks materyali idrar torbasının 20–30 bölgesine enjekte edilir daha sonra 15-20 dakikalık işlemin ardından kadınların 1 saat sonra evlerine giderek günlük yaşamlarına dönebilirler” ifadelerini kullandı.

“BAŞARI ORANI YÜZDE 85”

Botoksun etkisinin 6 ila 9 ay boyunca sürdüğünü belirten, Op. Dr. Mustafa Çağlar,” İdrar kesesine botoks uygulaması bilinen ciddi bir alerjisi olmayan iki yaşın üstündeki her hastaya yapılabilir.  Ayrıca sonda kullanıp buna rağmen idrar kaçıran Nörejen Mesane hastası olan ve son yıllarda görülme sıklığı artan MS (Multipl Skleroz) hastalarında ise bu oran yüzde 90’lara ulaşır ve bu yöntemle kaçırma tamamen kesilir. Bunların yanında doğru hasta seçimi, hasta beklentilerinin iyi değerlendirilmesi ve yerinde tıbbi müdahale başarıda rol oynayan en önemli faktörler arasında bulunuyor. Botoks uygulamasıyla beraber başarı oranları ve hasta memnuniyeti ise yüzde 85’in üzerindedir” şeklinde konuştu.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Üroloji Kliniği’nden Op. Dr. Mustafa Çağlar
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Çarşamba engelliler için ayrıcalıklı bir şehir'
'Çarşamba engelliler için ayrıcalıklı bir şehir'
Ferrero Stefano Gaglıasso Borsa Meclisi'nde konuştu
Ferrero Stefano Gaglıasso Borsa Meclisi'nde konuştu