Advert

VM Medical Park Samsun Hastanesi Bilgilendiriyor !

VM Medical Park Samsun Hastanesi’nden Op. Dr. Fügen Sönmez, anne karnındaki bebeğin sağlığı, bedensel ve zihinsel olarak büyümesi ile gelişmesi annenin bu süreçte yeterli ve dengeli beslenmesi ile mümkün olduğunu söyledi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Bilgilendiriyor !
VM Medical Park Samsun Hastanesi Bilgilendiriyor ! Yalçın Karataş

VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nden Op. Dr. Fügen Sönmez gebe döneminde beslenme ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Sönmez, “Gebe kadının vücudunda, yeni bir bebeğin oluşması ve büyümesi ile bazı değişiklikler izlenir. Oluşan bu değişikliklerle birlikte gebe kadın, hem kendisinin hem de bebeğin gereksinimlerini karşılayabilmek için bu dönemde beslenmesine daha fazla dikkat etmek zorundadır. Bu nedenle gebe kadın gebeliği süresince; kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılamak, vücudundaki besin öğeleri yedeğini dengede tutmak, anne karnındaki bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesini sağlamak, emzirmeye hazırlık için sağlanacak sütün enerji ve besin öğelerini karşılamak için yeterli ve dengeli beslenmelidir” dedi.

BESLENME ÖNERİLERİ

Op. Dr. Fügen Sönmez gebelik döneminde beslenme önerilerini şu şekilde sıraladı; Bulantılar için; fazla baharatlı besinlerden kaçınmak, sabah yataktan kalkmadan önce; kraker, sade kızarmış ekmek veya tahıldan yapılan kuru besinleri tüketmek, sade makarna, kraker, patates, pirinç, meyve ve sebze gibi kolay sindirilebilir karbonhidratlar tercih edilmelidir. Kabızlık için ise; sebze, meyve, tam tahıl ürünleri, kuru baklagiller gibi posa içeriği yüksek besinler tüketilmelidir. Günde en az beş porsiyon sebze ve meyve, kepekli ekmek, tam tahıl ürünleri ve haftada iki kez kuru baklagil yemekleri tüketerek posa miktarı artırılmalıdır. Mide Yanması veya ekşimesi rahatsızlıklarını hafifletmek için de, yemekleri azar azar ve sık sık tüketmek, çok yağlı ve soslu besinlerden sakınmak, çay, kahve, kakao gibi kafeinli içecekler, mide bulantısı ve mide ekşimesine neden olabileceği için tüketimini azaltılmalıdır. 

“EK OLARAK BU BESİNLER TÜKETİLEBİLİR”

Gebelikten dolayı artan enerji ve besin öğesi ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için gebe kadının normal zamanda yediklerine ek olarak tüketmesi gereken besinler hakkında da bilgi veren Op. Dr. Fügen Sönmez, “ süt, yoğurt, peynir, et, tavuk, yumurta kuru baklagil, taze sebze ve meyve, ekmek gibi besinler gebelik döneminde anne ve bebeğin sağlığı için tüketilmelidir” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çoban istihdam desteklemeleri ödeniyor
Çoban istihdam desteklemeleri ödeniyor
Yeni Çarşamba Devlet Hastanesi inşaatı 6 ay içerisinde tamamlanacak
Yeni Çarşamba Devlet Hastanesi inşaatı 6 ay içerisinde tamamlanacak