Advert
Advert Advert Advert

İhsan Şenocak’ın açığa alınmasına büyük tepki!

Samsunlu Ünlü ilahiyatçı İhsan Şenocak’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ehli sünnet müdafaasının hemen ardından açığa alınması bazı şüpheleri de beraberinde getirirken, sosyal medya üzerinden de büyük tepkiler geldi. Alınan kararın yanlış olduğunu düşünenler tepkileri gösterdiler.

İhsan Şenocak’ın açığa alınmasına büyük tepki!
İhsan Şenocak’ın açığa alınmasına büyük tepki! Yalçın Karataş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Türedi tipler sünneti ciddi manada tartışır hale getirdiler. Bu tartışmaların ülkemizde yapılması bizler için ciddi manada bir üzüntü sebebidir. Bu tartışmaları açmak aslında bir neslin ifsadı anlamındadır." Sözlerinin hemen ardından açığa alınan Samsunlu İlahiyatçı İhsan Şenocak üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gözdağı mı veriliyor soruları gündeme geldi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından görevden el çektirilen Samsunlu ehl-i sünnet savunucu İhsan Şenocak twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Allah’ın(cc) ayetlerini okumaktan daha onurlu bir vazife ve bu yolda bedel ödemekten daha büyük bir şeref tanımıyorum” Dedi.

Samsunlu İlahiyatçı İhsan Şenocak’ın açığa alınmasıyla birlikte sosyal medyadan da karara tepkiler geldi. Kullanıcılar, "Dr. İhsan Şenocak hocamızın Diyanet tarafından açığa alındığı ile ilgili haberler duyuyoruz. Bunun doğru olabileceğine ihtimal dahi vermek istemiyorum. Eğer böyle bir şey olduysa ümmet adına büyük kaygılar duymanın zamanı geldi demektir." gibi ve benzeri cümleler paylaşayarak Şenocak’a sahip çıktılar. 


İHSAN ŞENOCAK KİMDİR?

1974 yılında Samsun’da dünyaya geldi. İlkokuldan sonra hafızlık yaptı. 1994’te Samsun İmam Hatip Lisesi’nden 99’da Ondokuzmayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Okul yıllarında muhalled usulde İslâmî ilimler okudu.

2002’de Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Haseki Eğitim Merkezi’ni bitirdi. 2004 yılında OMÜ İlahiyat Fakültesi İslâm Hukuku Anabilim Dalında “İslâm Hukuku’nda Taklit” konulu teziyle yüksek lisans yaptı.

Aynı fakültede “İslâm Hukuku’nda Örfün Hükümlere Etkisi” adlı tezini tamamlayarak doktor oldu. Diyanet İşleri Başkanlığında farklı kademelerde görev yaptı.

1996 yılında Yedibeyza dergisini neşretti. 2005-2010 yılları arasında yayımlanan İnkişaf dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. Milli Gazete ve Yeni Şafak’ta müstear isimle dizi ve düşünce yazıları yazdı.

2008’de Tv5’de “köprü” programını hazırlayıp sundu. Ülke tv ve çeşitli kanallarda programlar yaptı.

Müstear isimlerle farklı türlerde çok sayıda yazı kaleme aldı. Kurucusu olduğu ve kısa adı İFAM olan İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi’nde tefsir, hadis, fıkıh, akâid, usûl, nahiv, mantık, kavâid ve makâsıd gibi temel ve yardımcı ilimler okutmakta, ayrıca araştırma merkezindeki hocalarla birlikte aylık ilim, fikir ve hareket dergisi olan Hüküm Dergisi ’nin ve İFAM‘ın aylık olarak Arapça neşrettiği “ألمجلة الحميدية/el-Mecelletü’l-Hamidiyye” dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

İHSAN ŞENOCAK KİMDİR?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Uzmanlar, Şehit yakınları ve Gaziler çözüm bekliyor'
'Uzmanlar, Şehit yakınları ve Gaziler çözüm bekliyor'
Murat Karayalçın Samsun'a geliyor
Murat Karayalçın Samsun'a geliyor