Advert

VM Medical Park Samsun Hastanesi Bilgilendiriyor !

VM Medical Park Samsun Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’nden Doç. Dr. İlhan Karabıçak hemanjiom ile ilgili,“ Hemanjiom karaciğerin en sık görülen selim solid tümörüdür. Kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla görülür. Genellikle 30-70 yaş arası kadınlarda görülür.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Bilgilendiriyor !
VM Medical Park Samsun Hastanesi Bilgilendiriyor ! Yalçın Karataş

VM Medical  Park Samsun Hastanesi  Genel  Cerrahi  Kliniği’nden Doç. Dr. İlhan Karabıçak hemanjiom ile ilgili,“ Hemanjiom karaciğerin en sık görülen selim solid tümörüdür. Kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla görülür. Genellikle 30-70 yaş arası kadınlarda görülür. Yapı olarak sünger şeklini almış, genişlemiş damar yumağıdır. Genellikle klinik bir bulgu oluşturmazlar. Çoğu zaman başka bir amaçla çekilen ultrasonografi ile saptanırlar. Gebelik sürecinde salgılanan fazla östrojen hormonunun hemanjiom boyutunda büyümeye neden olduğu iddia edilmektedir.“dedi.

Doç. Dr. İlhan Karabıçak ,“Kesin ve ayırıcı tanı için MR çekmek gerekebilir. Büyük boyuttaki hemanjiomlar çevre organlara bası yaparak erken doyma hissi, sarılık veya karaciğer kapsülündeki gerilme nedeniyle karın ağrısına sebep olabilirler. Hemanjiomlar tamamen iyi huylu tümörlerdir ve hiç bir zaman kansere dönüşmezler.“şeklinde açıklamada bulundu.

Boyutu 1 cm’den 30-40 cm’e kadar değişebilir şeklinde bilgi veren Genel  Cerrahi  Kliniği’nden Doç. Dr. İlhan Karabıçak ,“ Çoğu hastada 5 cm’den küçük ve tek hemanjiom bulunur. Boyutu 5 cm’den büyük hemanjiomlar “dev hemanjiom’“olarak adlandırılır. Belli boyuttaki hemanjiomlar yıllık olarak takip edilmelidirler. Cerrahi tedavi nadiren gerekir. Semptomatik olanlar  veya aşırı boyut artışı durumunda cerrahi tedavi düşünülebilir.“şeklinde ifade etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Canik'ten 28 Şubat paneli
Canik'ten 28 Şubat paneli
Salıpazarı protokolü Jandarma Komutanlığı'nda okudu
Salıpazarı protokolü Jandarma Komutanlığı'nda okudu