Advert

Fındık yarıcılarına bahçede uygulamalı eğitim

Fındıkta yarıcı ya da ortakçı olarak bilinen üreticiler için Düzce’nin Akçakoca ilçesinde düzenlenen seminerin son gününde bahçelerde uygulamalı eğitim gerçekleştirildi.

Fındık yarıcılarına bahçede uygulamalı eğitim
Fındık yarıcılarına bahçede uygulamalı eğitim Yalçın Karataş

Düzce İŞKUR, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Ferrero Fındık tarafından ortaklaşa düzenlenen ve 30 Ekim’de başlayan Fındıkta Yarıcı-Ortakçı Semineri’nde 30 üreticiye önce fındıkla ilgili konularda 3 günlük teorik bilgiler verildi.  Dördüncü gün ise fındık bahçesinde başta budama işlemi olmak üzere uygulamalı eğitim gerçekleştirildi. Seminere katılanlara Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından “Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi”, Ferrero tarafından da budama gereçleri verildi. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisi Burhan Şahin, Ferrero Değerli Tarım Sosyal Uzmanı Tuğçe Çiçek ve Ferrero Bölge Geliştirme Müdürü Murat Akbaş tarafından örnek bahçede budama, fidan  alma, tekniğine uygun ilaçlama gibi konularda yarıcı olarak fındık üretimi yapanlara uygulamalı bilgiler aktarıldı.

Seminere katılan yarıcı üreticiler ise, uygulamalı eğitimde fındık yetiştirmeyi adeta yeniden öğrendiklerini belirterek; ’’Atadan, dededen, babadan kalma yaptıklarımızda neler yanlış olduğunu öğrendik. Edindiğimiz yeni bilgilerle bahçelerimizde verimin artacağına inanıyoruz. Hem emeğimizin karşılığını daha çok alacak, hem de ülkemizin fındıktan daha fazla döviz kazanmasına da katkıda bulunmuş olacağız” diye konuştular.

Ferrero Fındık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Canik'ten 28 Şubat paneli
Canik'ten 28 Şubat paneli
Salıpazarı protokolü Jandarma Komutanlığı'nda okudu
Salıpazarı protokolü Jandarma Komutanlığı'nda okudu