Advert
Advert Advert

Vitamin B12 Nize Baktınız mı?

Liv Hospital Samsun’dan Dahiliye/İç Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Osman Çimenci, Vitamin B12 eksikliğinin insanlarda önemli ve Nöropsikiyatrik bozukluklara yol açmakta olduğunu söyledi.

Vitamin B12 Nize Baktınız mı?
Vitamin B12 Nize Baktınız mı?

Liv Hospital Samsun’dan Dahiliye/İç Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Osman Çimenci Vitamin B12 ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Uzm. Dr. Çimenci, “ B12 vitamini en sık hayvansal gıdalarda bulunmakta, ancak emilim bozukluğu nedeni ile daha az oranda da örneğin, etin uzun süre kaynatılması ile aşırı C vitamini alımı ile gıda maddelerinde vitamin B12 tahrip olabilmektedir” dedi

“VİTAMİN B12 EKSİKLİĞİ BU ŞİKAYETLERE SEBEP OLUYOR”

B12 vitamin eksikliği klinik şikayet olarak Anemi( kansızlık) semptomlarına ; örneğin çarpıntı, halsizlik, çabuk yorulma, efor kapasitesinin düşmesi gibi Nöropsikiyatrik durumlara sebebiyet vermektedir. Bunların başlıcaları;  İmpotons, gaita ve idrar kaçırması, demans, depresyon, hafıza kaybı, psikoz, ataksi,  anormal yürüyüş, nöropatik şikayetler yani parestezi, uyuşma, yanma ve vertigo gibi şikayetlerdir” ifadelerini kullandı.

“TEDAVİSİ YAŞAM BOYU SÜRMELİDİR”

Uzm. Dr. Osman Çimeci, “Laboratuvar tetkiklerde alt sınır olarak 190 verilmektedir. B12 eksikliği olduğu halde serum seviyesi yüksek hastalıklar olduğu gibi (aktif karaciğer hastalığı, lenfoma, otoimmün hastalıklar),  B12 yetmezliği olmadığı halde serum seviyesinin düşük olduğu durumlarda vardır.  ( Aşırı C vitamini alımı, gebelik, folat eksikliği) B12 eksikliğinde kanda yükselen Homosistein maddesi kalp damar hastalıklar ve Serebrovasküler hastalıklar için yaşla ilgisi olmayan bağımsız bir risk faktörüdür.B12 eksikliği sıklıkta emilim bozukluğundan oluştuğu için tedavisinde de enjeksiyon şeklinde prepatlar kullanılmalıdır.  Tedavisi yaşam boyu sürmelidir” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kabuklu fındığın kilogramı 8,55 - 9,30 liradan işlem gördü
Kabuklu fındığın kilogramı 8,55 - 9,30 liradan işlem gördü
Havza'da Yapılacak Yürüyüşün Güzergahı Belirlendi
Havza'da Yapılacak Yürüyüşün Güzergahı Belirlendi