Advert
Advert

Kronik baş ağrısında yeni alternatif: Enjeksiyon tedavileri

Baş ağrısı insanlık tarihi boyunca en başta gelen sağlık sorunlarından biri olmuştur. Migren kişinin günlük yaşam aktivitesini, iş hayatını ve konsantrasyonunu önemli ölçüde bozacak düzeyde olabilen şiddetli bir baş ağrısı tipidir.

Kronik baş ağrısında yeni alternatif: Enjeksiyon tedavileri
Kronik baş ağrısında yeni alternatif: Enjeksiyon tedavileri Yalçın Karataş
Advert

VM Medical Park Samsun Hastanesi’nden Nöroloji Uzmanı Yrd.Doç.Dr.Ufuk Sandıkçı ülkemizde yapılan bir çalışmada her 100 kişiden 16’ sının migren baş ağrısı çektiği ve kadınlarda hormonal değişikliklere bağlı olarak erkeklerden 3 kat fazla görüldüğü bilgisini paylaşmıştır.

1. Baş ağrınız sırasında hiç midenizde bulantı hissettiniz mi?

2. Baş ağrısı sırasında ışık sizi rahatsız etti mi?

3. Son 3 ay içinde baş ağrısından dolayı günlük hayatınızı sürdüremediğiniz oldu mu? (işe gidememek, ders dinleyememek vb)

VM Medical Park Samsun Hastanesi’nden Nöroloji Uzmanı Yrd.Doç.Dr.Ufuk Sandıkçı bu sorulardan iki veya üçüne evet diyorsanız migren olma olasılığınız %90′nın üzerinde kabul edilebilir diyerek , sözlerine şöyle devam etti;

Migren tedavi edilebilir bir hastalıktır. Migren atakları ayda 4-5 kez olarak ortaya çıkıyorsa profilaktik (koruyucu) tedavi uygulanmaktadır. Profilaktik tedaviye rağmen hastanın atakları devam ediyorsa ve sıklaşıyorsa kronik migren tedavisine geçilir. 

Oksipital sinir blokajı nedir?

Kronik migren tedavisinin etkili ve güncel tedaviler kliniğimizde de uygulanan oksipital sinir blokajı ve botoks tedavisidir. İlaçlar etkili olamadığında ve baş ağrıları günlük yaşam aktivitelerini etkilemeye başladığında, migren tedavisi için alternatif bir çözüm olan oksipitalblokaj yönetimi etkili bir çözüm yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Nasıl uygulanır?

Oksipital blokaj adı verilen tedavi yöntemi, başın ağrı duyusuyla ilgili sinir sisteminin lokal anestezik maddelerle ağrıyı algılamama, ağrıyı yok etme tekniğidir. Tedavinin uygulama süreci son derece kolay olup hasta oturur durumdayken,  başının arka kısmına çok ince bir iğne ile deri ve kafatası kemiği arasında lokal anestezik madde enjeksiyonudur.Bu şekilde enjekte edilen anestezik maddelerle migren ağrısı giderilir.

Kimlere enjeksiyon tedavisi yapılır?

Migren hastalığı olup ilaç kullanmak istemeyen kişilerde veya ilaç kullanması sakıncalı olan (karaciğer ve/veya böbrek yetmezliği olanlarda, emzirenlerde, hamilelerde, sindirim sistemi rahatsızlığı nedeniyle ağrı kesici kullanamayan kişilerde, analjezik alerjisi olanlarda) kişilerde tercih edilebilir .Aynı zamanda servikojenik baş ağrılarında, gerilim tipi baş ağrılarında, küme baş ağrısında, oksipital nevralji hastalarında da etkindir.

Tedavi süresi: Alınan klinik yanıta göre 3-7 enjeksiyon olarak yapılmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Salıpazarı'nda Çiftçiye Büyük Destek
Salıpazarı'nda Çiftçiye Büyük Destek
F-16 kazasına Genelkurmay'dan açıklama
F-16 kazasına Genelkurmay'dan açıklama