Advert
Advert

Ergenlik döneminde çocuğunuzla konuşun

Ergenlik dönemi kişinin çocukluk ile yetişkinlik arasında geçirdiği bir dönemdir.

Ergenlik döneminde çocuğunuzla konuşun
Ergenlik döneminde çocuğunuzla konuşun Yalçın Karataş

VM Medical Park Samsun Hastanesi Psikoloji Kliniği’nden Psk.Mustafa Güral çocukluk çağı olarak geçirilen bu dönemde, toplum bilinci henüz gelişmemişken, çocuklarda bir grubun parçası olma ve ego kavramlarının geliştiğini belirterek,  genel olarak ergenlik döneminin 12-18 yaş arası yaşandığını ve bu süreçte yetişkinlerle ergenler arasında ki iletişimin nasıl olması gerektiği ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

 Ergenlik döneminde bedendeki hızlı değişim gibi, davranış ve tutumlarda da sürekli değişiklik ve tutarsızlık olabileceğini belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi Psikoloji Kliniği’nden Psk.Mustafa Güral,  bu dönemlerde  görülen davranış ve tutum değişiklikleri; yalnızlık isteği, çalışma isteksizliği, uyum güçlükleri, can sıkıntısı, huzursuzluk, otoriteye karşı direniş, kendine güvensizlik, aşırı çekingenlik, sürekli aynı yerde kalamama,  dikkatsizlik, her şeyi herkesten daha iyi yapabilme duygusu, dağınıklık… gibi davranışlar, tutumlar izleyebilirler dedi. Psk.Mustafa Güral konuya dair şu bilgileri verdi;

ERGEN-EBEVEYN İLİŞKİSİNDE İLETİŞİM

Ergenlik dönemindeki çocuklarla iletişim kurmak ebeveynler için oldukça zorlayıcı olabilir. Çünkü ergenlik döneminde, ergen,  hayatındaki fiziksel, duygusal ve sosyal değişimleri, anne ve baba ise değişen çocuğunu anlamaya çalışmakla uğraşır. Bu süreçte, anne-babalar, çocukları ile,  işlevsel iletişim biçimlerini kullanarak topluma uyum içinde, sağlıklı bireyler olarak yaşamın içinde var olabilirler.

Her anne-baba çocuğunun sağlıklı, başarılı ve topluma faydalı kişiler olarak yetişmesini ister. Ve bu noktada ergenlik dönemi bitene kadar en büyük rol ebeveynlere aittir. Çocuğa bu dönemde değerli ve güvende olma duygusu, dayanışma ve sorumluluk duygusu ve zorluklarla mücadele etme gibi aile olmanın temel gereksinimleri etkili bir iletişimle anlatılmalıdır. Çocuklarla ile kurulan iletişim sadece konuşarak değil, kendimizin tutum ve davranışları ile etkileşim içinde olduğu önemsenmelidir.

Ebeveynler olarak bu zorlu süreçte sorunlarla baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız sağlıklı ve mutlu bireyler yetiştirmek adına siz ve aileniz bir profesyonelden destek alabilirsiniz.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Psikoloji Kliniği’nden Psk.Mustafa Güral
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu'da maden ocağında göçük
Bolu'da maden ocağında göçük
Başkan Sarıcaoğlu'ndan 18 Mart Çanakkale Zaferi mesajı
Başkan Sarıcaoğlu'ndan 18 Mart Çanakkale Zaferi mesajı