Advert
Advert

Büyük Anadolu Hastaneleri'nden ailesel bağırsak kanseri uyarısı

Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. S. Savaş Yürüker, ailesinde bağırsak kanseri olan kişilerde kansere yakalanma ihtimali normalden daha yüksek olduğunu belirterek, düzenli muayene ve erken tanının çok önemli olduğunu vurguladı.

Büyük Anadolu Hastaneleri'nden ailesel bağırsak kanseri uyarısı
Büyük Anadolu Hastaneleri'nden ailesel bağırsak kanseri uyarısı Yalçın Karataş
Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. S. Savaş Yürüker, "Dünya Sağlık Örgütüne göre kolon-rektum kanserleri dünyada 3. sıklıkla görülüyor. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı'nın istatistiklerine göre bağırsak kanseri en sık görülen ilk 5 kanser arasında olduğu belirtiliyor. Kolon ve rektum sindirim sisteminin kalın bağırsak kısmını oluşturur. Son 12-15cm'lik kısmı rektum, buradan ince bağırsaklara kadar olan kısmı ise kolon olarak isimlendirilir.
 
Kolon-rektum kanserinin %5-10’unda genetik hastalık saptanabilmesine rağmen,  kanserli her 5 hastanın bir tanesinde ailesinde de kolon-rektum kanserli hastalar bulunmaktadır. Ailesinde kolon-rektum kanseri olan sağlıklı insanların kansere yakalanma ihtimali 2-3 kat artmaktadır. Ailede kanserli hasta sayısının artması ve 45 yaşından önce hastalık saptanmasında bu risk daha da artmaktadır. Bu yüzden ailesinde kolon-rektum kanseri olan hastaların mutlaka tarama programlarına katılması önerilir. Sağlıklı insanlarda 45 yaşından sonra yıllık gaytada gizli kan ve 50 yaşından sonra da riskine göre kolonoskopi ile değerlendirme önerilir. Ailesinde kanser öyküsü olmayanlarda ve kolonoskopisinde polip gibi ileride kansere dönüşme ihtimali olan lezyonlar saptanmayan hastalarda 3-5 yılda bir kez kolonoskopi yeterlidir. Ailesinde kanser olanlarla kolonoskopide polipleri olan hastalarda 1-3 yılda bir kolonoskopi yapılır. Ailede genç yaşta kolon-rektum kanseri saptanan kişiler için kolonoskopi daha erken yaşta yapılır. 45 yaşından önce kolon kanseri olan hastanın yakınlarına kanserin saptadığı yaştan on yıl öncesinde tarama yapılır'' diye konuştu.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolu'da maden ocağında göçük
Bolu'da maden ocağında göçük
Başkan Sarıcaoğlu'ndan 18 Mart Çanakkale Zaferi mesajı
Başkan Sarıcaoğlu'ndan 18 Mart Çanakkale Zaferi mesajı