Advert
Advert

Oosit dondurma işlemi neden yapılır?

Yumurta dondurma işleminde önce ilaçlarla yumurtalıklarda yumurta gelişimi sağlanır.Ardından genel anestezi altında ultrason eşliğinde oosit pick-up yani yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir.

Oosit dondurma işlemi neden yapılır?
Oosit dondurma işlemi neden yapılır? Yalçın Karataş
Advert

Elde edilen yumurtalar -196 C‘de nitrojen depolarında saklanır. VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nden Yrd.Doç.Dr.Naziye Gürkan Sabah yumurtaların  Türkiye'de yasal olarak saklanma sürelerinin 5 yıl olduğunu ancak daha uzun sürelerde de saklanabileceğini belirterek, konuya dair önemli bilgiler paylaştı.

OOSİT  DONDURMA İŞLEMİ NEDEN YAPILIR?

Üreme çağındaki bir kadın kanser olmuşsa ve kemoterapi alması gerekiyorsa; kemoterapötiklerin yumurta hücrelerine bazen toksik etkileri olabileceğinden, kemoterapi öncesi yumurtalar toplanıp saklanır.Tedavisi sonlandırıldıktan sonra bu yumurtalar bebek arzusu olduğunda istenildiği zaman çözdürülerek kullanılabilir.

Özellikle günümüzde olduğu gibi kariyer telaşı ya da başka nedenlerle geç evlilik yapan kadınlar da bekarken yumurtalıklarındaki yumurtaları dondurarak evlendikleri zaman kullanabilirler.

Ailesinde özellikle anne, teyze, ablasında erken menopoz öyküsü bulunan kadınlar da kendilerinde de aynı riskin bulunma olasılığı nedeniyle yumurtalarını dondurabilirler.

YUMURTA DONDURMA İŞLEMİNDE YASAL ŞARTLAR NELERDİR?

Üniversite ya da Eğitim Araştırma Hastanelerinden 3 uzman hekimin imzasıyla oluşturulan heyet raporu yeterli olup yasal saklama süresi Türkiye için 5 yıldır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beyin felcinde zamana karşı yarış
Beyin felcinde zamana karşı yarış
Ferrero'dan birinciye ödül!
Ferrero'dan birinciye ödül!