Advert
Advert

Trabzon'da şarbon şüphesine Samsun'da analiz

Akçaabat ilçesinde, telef olan ve şarbon bakterisi taşıdığı anlaşılan bir büyükbaş hayvan ile teması bulunan 6 kişi tedbir amacıyla hastaneye başvurdu.

Trabzon'da şarbon şüphesine Samsun'da analiz
Trabzon'da şarbon şüphesine Samsun'da analiz Yalçın Karataş
Advert

TRABZON (AA) - Trabzon'un Akçaabat ilçesine, telef olan ve şarbon bakterisi taşıdığı anlaşılan bir büyükbaş hayvan ile teması bulunan 6 kişi tedbir amacıyla hastaneye müracaat etti.

İlçenin Adacık Mahallesi'nde yaşayan Güngör Çolak'a ait ahırda bir büyükbaş hayvanın telef olması üzerine Akçaabat Tarım Müdürlüğü ekiplerince inceleme başlatıldı.

Telef olan hayvandan alınan kan örnekleri inceleme yapılmak üzere laboratuvara gönderildi, hayvan özel malzemelerle kaplanarak toprağa gömüldü.

Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünce yapılan analiz sonucunda söz konusu büyükbaş hayvanın şarbon bakterisi taşıdığı belirlendi.

Bu tespit üzerine hayvan ile teması bulunan 6 kişi kontrol amaçlı çeşitli hastanelere başvurdu. Ayrıca mahalle genelinde dezenfeksiyon ve hayvanları aşılama çalışmasının da başlatıldığı öğrenildi.

İlçenin Ağaçlı Mahallesi'nde bir hafta önce yaşanan bir başka olayda ise Fatma Çakır (39) hayatını kaybetmişti. Çakır'dan alınan numunelerde şarbondan şüphelenilerek köyde incelemeler başlatılmıştı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Salıpazarı'nda Çiftçiye Büyük Destek
Salıpazarı'nda Çiftçiye Büyük Destek
F-16 kazasına Genelkurmay'dan açıklama
F-16 kazasına Genelkurmay'dan açıklama