Advert

Böbreklerini koruyun, yoksa kaybedebilirsiniz!

Dünyada her yıl çok sayıda insan böbrek yetmezliği ile karşı karşıya kalabiliyor. Son yıllarda tanı ve tedavi olanaklarının gelişmesi erken dönemde hastalığın bulgularının tespit edilmesinde ve gerekli önlemlerin alınmasında aktif rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra nakil gerektiren durumlarda da son derece umut veren gelişmeler gözlenmektedir.

Böbreklerini koruyun, yoksa kaybedebilirsiniz!
Böbreklerini koruyun, yoksa kaybedebilirsiniz! Yalçın Karataş
Advert

VM Medical Park Samsun Hastanesi Nefroloji Kliniği’nden Uzm.Dr.İsmail Özer Kronik Böbrek Yetmezliği ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı:

BÖBREK YETMEZLİĞİ NEDİR?

Böbreklerin fonksiyonunu geçici veya kalıcı bir şekilde yerine getirememesidir. Vücudun atması gereken toksik ve zararlı maddeler vücutta birikir ve birçok organ sistemine zarar vermeye başlar. 

BÖBREK NAKLİ NEDİR?

Böbrek nakli kronik böbrek yetmezliğinin kesin tedavisidir. Kadavradan  veya canlı vericilerden (anne-baba ve akrabalardan)alınan sağlıklı böbreğin hasta bireye nakledilmesi işlemidir. 

BÖBREK NAKLİ NASIL YAPILIR? ŞEKER HASTALIĞI VE KARACİĞER YETMEZLİĞİ BULUNAN HASTALARDA NAKİL SÜRECİ NASIL İŞLER?

Kadavradan yapılan nakiller; bir hastanede özellikle yoğun bakım ünitelerinde tedavi görürken beyin ölümü gerçekleşen bireylerden ailesinin de organ nakli  organ bağışı yapması durumunda, cerrahi yöntemle böbreklerinin alınıp böbrek yetmezliğine uygun bireylere nakledilme işlemidir. Şeker hastaları, hepatit B ve hepatit C  hastaları nakil olabilir. Aktif enfeksiyon tedavi edildikten  ve uygun hale geldikten sonra hepatitli hastaların nakil olmasında hiçbir sakınca yoktur. 

BÖBREK NAKİLLERİNDE YAŞ SINIRI VAR MIDIR?

Böbrek naklinde yaş sınırı yoktur, hastanın tıbbi durumu nakil için uygunsa yapılabilir. 

BÖBREKLERİ KORUMAK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

Özellikle böbrek hastası olanlar (en sık diyabet ve hipertansiyon)bu hastalıklarının tedavilerini düzenli yaptırmalı, diyete uymalı ve belirli aralıklarla  böbreklerini kontrol ettirmelidirler. Verilen ilaçlar düzenli ve titiz bir şekilde kullanılmalıdır. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Can Çevik son saniyede uçurdu 73-70
Deniz Can Çevik son saniyede uçurdu 73-70
Salıpazarı'nda Çiftçiye Büyük Destek
Salıpazarı'nda Çiftçiye Büyük Destek