Advert

OMÜSEM, İlk Bilirkişilik Temel Eğitimi’ni Tamamladı

Yeni kanun ile adli ve idari yargı alanında yürütülen her türlü bilirkişilik faaliyetinin yapılabilmesi için artık bu görevi yapacak kişilerin “Bilirkişilik Temel Eğitimi” almaları ve sertifika sahibi olmaları zorunluluğu getirilmesinin ardından, Adalet Bakanlığı Bilirkişilik Dairesi tarafından yetkilendirilen Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun’da ilk eğitimleri verdi. Yeni dönem eğitimi ise 17 Mart’ta OMÜSEM’de başlayacak.

OMÜSEM, İlk Bilirkişilik Temel Eğitimi’ni Tamamladı
OMÜSEM, İlk Bilirkişilik Temel Eğitimi’ni Tamamladı Yalçın Karataş
Advert

Adalet Bakanlığının 03/11/2016 tarih ve 6754 sayılı Bilirkişilik Kanununun 18 inci maddesine dayanılarak hazırlanan 3/8/2017 tarih ve 30143 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bilirkişilik Yönetmeliğinin 30’uncu maddesinde öngörülen bilirkişi olarak görev yapabilmek için zorunlu olan Bilirkişilik Temel Eğitimi, Adalet Bakanlığı Bilirkişilik Dairesi tarafından yetkilendirilen Ondokuz Mayıs Üniversitesinde tarafından gerçekleştirildi. 

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezindeki (OMÜSEM) eğitimleri Prof. Dr. Hasan Tahsin Keçeligil, Prof. Dr. Mustafa Tiftik,  Yrd. Doç. Dr. Hatice Karacan Çetin ve Yrd. Doç. Dr. Hande Ünsal verdi.  

Yargılama hukukunun genel ilkeleri, bilirkişilik mevzuat hükümleri, bilirkişinin taşıması gereken nitelikler, bilirkişinin yetkileri ve yükümlülükleri, bilirkişinin uyması gereken temel ve etik ilkeler, ispat faaliyeti ve bilirkişi incelemesinin usul ve esasları, teknik konu-hukuki konu ayrımına ilişkin usul ve esaslar ile rapor yazım usul ve tekniği teorik eğitim kapsamında,  UYAP Bilirkişi Bilgi Sisteminin kullanılması, katılımcıların bireysel veya heyet hâlinde sistematik teknikleri kullanma becerilerini geliştirmelerini sağlayacak örnek bir olaya ilişkin bilirkişi raporu düzenleme ile uygulama gözetimi faaliyetleri uygulama eğitimi kapsamında katılımcılara anlatıldı. 

Yeni Eğitim 17 Mart’ta Başlayacak

OMÜSEM yetkileri, yoğun ilgi gören eğitimin ikincisinin, 17 Mart’ta yapılacağı bilgisini verilirken; OMÜSEM’in kurumsal web sitesinden ayrıntılı bilgiye ulaşılabileceği de ifade edildi. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deniz Can Çevik son saniyede uçurdu 73-70
Deniz Can Çevik son saniyede uçurdu 73-70
Salıpazarı'nda Çiftçiye Büyük Destek
Salıpazarı'nda Çiftçiye Büyük Destek