Edebiyat severler Acem Tekkesi Kültür ve Sohbet Evi'nde buluştu

İlkadım Belediyesi tarafından düzenlenen Mevlana Bizim Ney'imizdir adlı program sanat ve edebiyat severleri Acem Tekkesi Kültür ve Sohbet Evi'nde buluşturdu.

Edebiyat severler Acem Tekkesi Kültür ve Sohbet Evi'nde buluştu

İlkadım Belediyesi,  İlkadım Kent Konseyi ve İnsan Medeniyeti Hareketi Samsun Derneğinin ortaklaşa düzenlediği programla Mevlana Celaledin-i Rumi  ölümünün 743'üncü vuslat yıldönümünde, tasavvuf musikisi dinletisi ve sohbetlerle anıldı.

Programa, İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Musa Yüksel, İlkadım Kent Konseyi Başkanı Bünyamin Kocaoğlu, İnsan Medeniyeti Hareketi Samsun Derneği Başkanı Şuayip Saygı, BEMBİR SEN Samsun Şube Başkanı Nurettin Sever, HAK İŞ Sendikası Samsun Şube Başkanı Ziya Uzun, belediye daire müdürleri ve çok sayıda sanatsever katıldı.

MEVLANA ÖĞRETİSİNİ HAYATIMIZA UYGULAMALIYIZ
İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Musa Yüksel; "Ülkemiz ve Müslüman Coğrafyası böylesi zor bir dönemden geçerken Hz. Mevlana gibi hoşgörüyü tüm dünyaya anlatabilmiş bir zatın bizlere bıraktıkları çok daha fazla önem kazanmaktadır. Mevlana'yı yılın belirli günlerinde hatırlamaktan ziyade öğretisinden hayatımızın her alanında faydalanarak Mevlana'yı gençlerimize rol model olarak aktarmalıyız" dedi.

NEY VE İLAHİ DİNLETİSİ MEST ETTİ.
Program Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nun ney ve ilahi dinletisi ile başladı. Geceye icra ettikleri tasavvuf musikisiyle renk katan Samsun Devlet Klasik Türk Korosu’nun tasavvuf musikisi dinletisi izleyenleri mest etti. Ney eşliğinde çalınan ezgilerle müzik ziyafeti çeken koro üyeleri katılımcılardan büyük beğeni topladı.

MEVLANA'NIN İLMİ DÜNYAYI KUŞATIYOR
Ney dinletisinin ardından OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi, Yardımcı Doçent Dr. Mehmet Aydın moderatörlüğünde Mevlana Celaleddin-i Rumi araştırmalarıyla başarılar kazanan İstanbul Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dursun Ali Tökel "Mevlana Bizim Ney'imiz" konulu söyleşide bulundu. Tökel, Mevlana'nın derin ve kalbi Aşk'ının yanında bu akşam konuşacaklarımız okyanusta damla kalır" benzetmesiyle başlayarak, Mevlana'nın ne kadar büyük bir ilmi bilgiye sahip olduğunu vurguladı.
Program 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Remzi Ateşyürek'in Kuran-ı Kerim Tilaveti ve duasıyla son buldu.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2016, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4