Beyin felcinde zamana karşı yarış

Tüm dünyada özürlülük bırakan hastalıkların başında gelen, beyin damar tıkanıklığı, toplumumuzda yaygın olarak bilinen ismiyle beyin felci önemli bir sağlık sorunudur.

Beyin felcinde zamana karşı yarış

VM Medical Park Samsun Hastanesi Nöroloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Ömer Faruk Akkaya, son on beş yılda dünyada ve ülkemizde gelişen tedavi yöntemleriyle beyin felcine bağlı gelişebilecek; konuşma, anlama, yutma, denge, genelde tek taraflı kol, bacak uyuşma ya da güçsüzlükleri   gibi yaşamsal  fonksiyonlarımız hatta beyin felcine bağlı ölüm önlenebilmekte ya da çok az özürlülükle düzelebileceğini belirterek, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Bu tedavi yöntemleri , beyin  damar  tıkanıklığına yol açan pıhtının serumla, damar yoluyla verilen pıhtı eritici ilaçlar ile ya da kasık bölgesinden damar içine girilip anjiyo ile beyin damarı içinden pıhtının uzaklaştırılıp damarın açılması şeklindedir. Bu tedavilerin uygulanabilmesi için en önemli şart beyin felcinden şüphe edilmesinden   itibaren ilk dört saat içinde bu tedavilerin yapılabileceği bir merkeze ulaşılabilmesidir. Sürenin dört saati aşmasıyla tedavi  uygulanamamaktadır.  Bu süreden sonra bu tedavilerin uygulanması tedavinin başarısız kalması ve beyin kanama riskinin artmasına neden olmaktadır.

 Konuşma, anlama, uyanıklık, görme, denge, genelde tek taraflı kol ve/veya bacakta uyuşma ve güçsüzlük yakınması olan hastaların en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurması ve tedavinin yapılacağı merkeze ulaşması, hastanın özürlü ya da yaşamak için bir başkasına ihtiyaç duyması hatta ölümüne yol açabilecek durumların önlenmesini sağlayabilir.

 VM Medical Park Samsun Hastanesi bünyesinde  uzun süredir uygulanan pıhtı eritici tedaviye, yeni açılan inme ünitesi ve ülkemizde sayılı merkezde faaliyet gösteren gelişmiş anjiyo ünitemizde anjiyo ile pıhtının temizlenmesi işlemi yapılabilmektedir. 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2018, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4