banner197

İdrar kaçırmanın yaşamınızı etkilemesine izin vermeyin

Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. M. Gürkan Özkan, idrar kaçırma hakkında bilgiler verdi.

İdrar kaçırmanın yaşamınızı etkilemesine izin vermeyin
banner198
Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. M. Gürkan Özkan, kadınların günlük yaşantısında ve iş hayatında idrar kaçınma sorunun büyük problemlere yol açtığını belirterek, bayanların utanmadan mutlaka bir uzman doktora başvurması gerektiğini söyledi.
İdrar kaçırma kısaca bilgi veren Özkan, işinin idrarı geldiği zaman isteğin dışında tutamama haline idrar kaçırma diyebiliriz. İdrar kaçırma kişinin sosyal yaşantısınıda etkilediği içinde tedavi edilmesi gereken bir durumdur.
30 ve 60 yaş arası yada daha ileri yaşta her 4 kadından birinde bu problemi görmekteyiz. Ama bize gelen hastalarımız çekinlikten dolayı çok daha az bilinmekte. Özellikle bayanlarda bu problemi görmekteyiz. İdrar kaçırma sorunun azaltılabileceğini yada ortadan tamamen kaldırılabileceği belirten Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. M. Gürkan Özkan, "İdrar kaçırmada tedavinin ilk basamağı mesane eğitimidir. Bunun için sıkışmayı geciktirmek için, tuvalete koşulmamalıdır. Ayakta durmalı ya da oturulmalıdır. Perineye (apış arası) basınç uygulanmalı, karın kaslarını gevşetmek için solunum egzersizi yapmalıdır. Eğer engel olunamıyorsa kaçırmayı önlemek için idrar yapılmalıdır. Saatli ve düzenli idrar yapma yanında normal idrar yaparken de idrarını tutma (durdurma) eğitimleri yapılmalıdır.
İdrar kaçıran bir kimse zannedilenin tersine, gece haricinde bol sıvı almalıdır. Ayrıca kabızlığı önleyecek Lifli besinler alınmalıdır. 
Günümüzde idrar kaçırma tedavisinin başarıyla yapıldığını söyleyen Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. M. Gürkan Özkan, "Günümüzde yeni tekniklerin uygulanmasıyla, zorlanma tipi idrar kaçırma hastalıklarının % 90'a yakını başarıyla tedavi edilmektedir. Hazneden lokal anestezi ile yapılan askı operasyonu neticesinde 20-30 dk da bu problemden kurtulabilir. Estetik açıdan hiç bir yara izi olmaması avantajdır. Hastanede kalış süresi yanlızca 1 gündür. Bu anlamda İdrar kaçırma ciddi bir sağlık problemidir. Bayanlarımızın utangaçlığa yer vermeden bir doktora başvurmalı ve bu durumun tedavi edilebilir olduğunu bilmesi gerekmektedir." diyerek sözlerine son verdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4