banner121

Küçük çocuklarda yeme problemi

Çocuklarda düzensiz yemek yeme ve iştahsızlık gibi durumlar, annelerin en çok şikayet ettiği konulardandır. Toplum olarak yiyen çocuk, büyüyen çocuktur şeklinde bir algıya sahibiz. Fakat bir çocuğun gelişiminin göstergesi aldığı kilolardan daha çok sahip olduğu becerilerdir.

Küçük çocuklarda yeme problemi
banner141

Kan değerleri iyi olan, gelişim eğrilerine (persentil) göre normal bir boy ve kilo değerlerine sahip olan çocukların gelişimsel açıdan riskli bir durumu bulunmamaktadır. 

VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Gelişimi Uzmanı Dilara BİLGE, çocukların düzensiz yemek yemesi hakkında önemli bilgiler paylaştı. 

Çocukların yiyecekleri reddetmesi, televizyon, telefon, tablet olmadan yemek yememesi, abur cubur tarzı sağlıksız yiyecekleri fazla tüketmesi çocuğun değil ebeveynlerin ve bakım verenin tutumunun sonucudur. 

Çocuğun dikkatini yemeğe çekmek için yapabileceğiniz şeyler; tabağını ilgi çekici hale getirmek, tabağında mutlaka sevdiği bir yiyeceğin olmasına dikkat etmek, porsiyonları çocuğun yiyebileceği miktarda hazırlamak, çocuğu zorlamamak, öğün aralarında abur cubur tarzı sağlıksız gıdalardan uzak tutmaktır.

Çocuk Gelişimi Uzmanı Dilara BİLGE, ailenin çocuklar ile inatlaşmamaları, yemek yemediği için ebeveynlerin büyük tepkilerden kaçınması gerektiğini önemle vurguladı. Bu tür olumsuz tutumlar yemek yeme alışkanlığı kazanmasına engel olduğu gibi öfke problemlerine de zemin hazırlamış olur.

Çocukların yemesine rağmen kilo almalarına engel olan diğer etmenler ise aşırı hareketli oluşları, metabolizmalarının hızlı çalışması ve mide-bağırsak problemleri olduğunu dile getiren Dilara BİLGE desteğe ihtiyaç duyulduğunda bir uzmana başvurulması gerektiğini belirtti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4