banner134
banner121

Ramazan Bayramı'nda Doyasıya Yemeyin!

Liv Hospital Samsun Beslenme ve Diyet Kliniği’nden Diyetisyen Aysun İpek “Ramazan Bayramı’nda Beslenme Tavsiyelerinde bulundu.

Ramazan Bayramı'nda Doyasıya Yemeyin!
banner141

İpek, “Ramazan ayı boyunca devam eden 2 öğün beslenme düzeninden normal beslenme düzenine geçişte yeme davranışlarının kontrol altında tutulması gerekir. Özellikle öğünleri azar azar arttırmak gerekirken bayram ziyaretlerinde sunulan tatlılar, hamur işi gıdalar ve yemekler ile birlikte öğün sayısının aynı zamanda da öğün içeriğinin artması bayram sevinçlerinin yerini mide barsak problemlerine ve ağrılı geçen günlere bırakması kaçınılmaz olacaktır” dedi.
KAHVALTI MASASINDA PORSİYON KONTROLÜ
Kahvaltı porsiyonlarından bahseden İpek, “Gece yemek yemeye alışkın olan metabolizma sabah ekstra açlık hissi ile uyanabilir. Bu da porsiyon kontrolünde zorluk yaşanmasına sebep olabilir. Oldukça yoğun seçenek içeren bayram sabahı masalarında porsiyon kontrolüne dikkat ederek birçok gıdayı tüketmeniz mümkün olacaktır” diye konuştu.
TATLIYI NASIL DENGELERİM?

Tatlı tüketimine dikkat çeken Aysun İpek, “Bayram ziyaretlerinin kaçınılmaz tercihi şerbetli tatlılar miktarı abartıldığı takdirde sadece kısa sürede kilo alımına değil, mide yanmaları, Reflü, Gastrit, kabızlık problemlerine yol açabilir. Gündüz yapılan ziyaretlerden birinde tatlı tercih edilip ertesi öğünlerde diğer seçeneklerin tercih edilmesi ve akşam öğününde ekmek tüketilmemesi alınan yüksek enerjinin dengelenmesinde yardımcı olacaktır” şeklinde bilgilendirdi.

BOL SU İÇİN

Bol su içilmesi gerektiği konusunda, “Yemek yemeye duyulan özlem ile sürekli yemek yeme eğilimi su tüketimini geri planda bırakabilir. Ayrıca suyun eksikliğinden doğan susuzluk sinyali beyinde açlıkmış gibi hissedilebilir ve tüketimin iyice artmasına neden olabilir. Yaz dönemine denk gelen bayram döneminde terleme ile artan sıvı ihtiyacının da karşılanabilmesi için günde yaklaşık 2,5 lt su tüketilmesi önerilir” dedi.

MUTLAKA YÜRÜYÜŞ YAPIN!

Dyt. Aysun İpek yürüyüş yapmanın faydasına değinerek, “Alışılagelmiş düzenin dışında seyreden beslenme şekli mide rahatsızlıklarına yol açabilmesi, porsiyonun kontrol edilememesi ile günün birlikte keyifsiz konforsuz tamamlanmaması için mutlaka yemekten 1,5 saat sonra en az 45 dk lık hafif tempolu bir yürüyüş yapılmasını önermekteyiz. Sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmeniz dileğiyle” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner122

banner165

banner4

banner152