Samsun Büyük Anadolu Hastanesi'nden 'Gastrointestinal' uyarısı

Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi doktorlarından Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. S. Savaş Yürüker, Ağzından, anüse kadar tüm sindirim sistemi organlarının bozukluklarının gastrointestinal rahatsızlıklar olduğunu kişinin evden işe tüm hayatını etkileyebileceğini söyledi.

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi'nden 'Gastrointestinal' uyarısı
banner9

Gastrointrestinal alanında uzman bir isim olan Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. S. Savaş Yürüker, Bu bilim dalının, ağzından, yutak, yemek borusu, mide, on iki parmak barsağı, karaciğer, safra kesesi, pankreas, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve  anüse kadar tüm sindirim sisteminin bozukluklarını incelediğini belirtti. 

Muayenin yanı sıra endoskopik tanı yöntemleri, ultrasonografi, tomografi ve MR gibi radyolojik tetkiklerin gastrointestinal rahatsızlıkların incelenmesinde kullanıldığını söyledi.

Samsun Büyük Anadolu Çiftlik Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. S. Savaş Yürüker; 'Gastrointestinal sistem farklı konumlarda yerleşen, farklı fonksiyonları olan bedenimizin en büyük organ grubudur. Yapısal farklılıklarına rağmen hastalıklarındaki şikayetler benzerdir. Karın üst kısmındaki ağrı yemek borusu, mide, karaciğer, pankreas ve bağırsaktan kaynaklanabilir. Yine hazımsızlık şikayeti mideden kaynaklanabileceği gibi, safra kesesi, karaciğer, pankreas ve bağırsaklardan da kaynaklanabilir. Muayene ve laboratuvar tetkikleri ile hastalığın kaynağını saptamak hez zaman mümkün olmamaktadır. Bu yüzden radyolojik tanı yöntemleri ve endoskopik tanı yöntemleri gastrointestinal sistemin hastalıklarında sıklıkla kullanılır. Gastrointestinal endoskopi tanı ile birlikte tedavi için de kullanılır. Gastroskopi 6-8 saatlik açlık sonrası yapılırken, kolonoskopi için kolon temizliği gerekir. Kolon temizliği bağırsakları boşaltan, ishal yapıcı ilaçlar ve boşaltıcı lavman ile yapılır. Hastalar özellikle kolonoskopiden bu hazırlık ve işlem sırasındaki ağrı nedeniyle çekinmektedir. Oysa kolonoskopi işlemi aneztezi ile ağrısız yapılabilmektedir. Temizlik için de birkaç günlük diyet işlemi kolaylaştırmaktadır' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2017, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4