banner134
banner121

Şikayet yaratan kistten Büyük Anadolu Hastaneleri'nde kurtuldu

Vücudunda oluşan kistten ötürü karın şişliği, kasık ağrıları ve buna benzer bazı sağlık sorunları yaşayan hasta, Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Lale Çetin Yılmaz tarafından gerçekleştirilen başarı operasyon ile sağlığına kavuştu.

Şikayet yaratan kistten Büyük Anadolu Hastaneleri'nde kurtuldu
banner141

Ağır ameliyatlar yada kanser ile özdeştirilen kist kelimesi, çevrenizden yada kendinizle ilgili olarak doktorunuzdan duyduğunuz da büyük bir korku yaratsada, bunların yüzlerce farklı şekilde olduğunu ve bunların pek çoğunun iyi huylunu belirtmek isteriz. 

Vücudunda oluşan kistten ötürü karın şişliği, kasık ağrıları ve buna benzer bazı sağlık sorunları yaşayan hasta da Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Lale Çetin Yılmaz tarafından gerçekleştirilen başarı operasyon ile şifa buldu. 

KİST NASIL OLUŞUR

Hastanın kendisine ilk geldiğinde, başka hastanelere de gittiğini fakat kisttin büyük olduğu için ameliyat edemiyeceklerini söyledikleri için Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri'ne geldiğini dile getiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Lale Çetin Yılmaz, "Hastamız karın şişiliği ve kasık ağrıları ile hastaneye başvuruyor. Kist büyük olduğundan diğer hastanede ameliyat edilemeyeceğini söyledikten sonra bize geldi. Bizde gerçekleştirdiğimiz operasyon ile hastamızı sağlığına kavuşturduk. Hastamızın durumu şuan da çok iyi. Kendisi de çok rahatlamış bir şekilde. Kendisinde kist olduğunu duyduğunda çok korkmuş, "Acaba kanser miyim" diye ümitsizliğe kapılmış. Kendisine de anlattık korkulacak bir şeyin olmadığını, yanlış bilgilendirmelerin hastaların geç tedavi olmasına sebep verdiğini ifade ettik. 

Kist, kapalı bir kesecik ya da kapsül şeklinde, genellikle sıvı (yağ veya su gibi), yarı katı ya da gazlı bir maddeyle dolu, kabarcık benzeri bir kitle olarak karşımıza çıkar. 

Kistler dokunun içerisinde meydana gelir ve vücutta herhangi bir yerde, bir iç organda ya da deride ortaya çıkabilir. 

Mikroskobik denecek kadar küçük veya litrelerce sıvı alacak kadar büyük kistler olabilir ve bazıları ağrıya neden olurken bazıları da hiçbir belirtiye yol açmaz.

ERKEN TANI VE TEDAVİ ÖNEMLİ

Nadiren de olsa kistler hormonal bir dengesizliğin ya da kanserin habercisi olabilir. Ancak bu testler, genel olarak tedbir amaçlı rutin süreçlerdir ve kistten alınan parçanın patolojiye gönderilmesi, biyopsi istenmesi demek ortada mutlaka bir terslik olduğu anlamına gelmez.

Kistlerin çoğu iyi huyludur ve vücuttaki kanalların, vücut salgılarının doğal çıkış noktalarının tıkanması nedeniyle oluşur. Ancak bazı kistler tümör olabilir ya da tümörlerin içinde oluşmuştur ve bu kistler kötü huylu olma potansiyeli taşır.

Bu yüzden erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Bunun için kadınların özellikle kendilerinde hissettikleri sıra dışı bir sağlık sorunu olduğunu geçer diye beklemeden bir sağlık kuruluşuna başvurmaları çok önemlidir." diyerek sözlerine son verdi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2018, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner122

banner165

banner4

banner152