banner134
banner121

Sıradan Bir “HAYIR” Harikulade Bir “EVET” İçin Yaşamınızda Yer Açar

Neden bu kadar önemli hayır diyebilmek, hayır diyebildiğinizde n’olur düşündünüz mü hiç? Eğer düşündüyseniz kendinizi şanslı sayabilirsiniz bu konuda, çünkü araştırmalar gösteriyor ki “HAYIR” demekte güçlük çeken bireyler bu konuda iç görüsü görece olarak düşük olan bireylerdir. VM Medical Park Samsun Hastanesi Psikoloji Kliniği’nden Psk. Mustafa Güral, insanların niçin hayır diyemedikleri hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Sıradan Bir “HAYIR” Harikulade Bir “EVET” İçin Yaşamınızda Yer Açar
banner136
banner141

Başvuran danışanların yakındığı söylemler hayır diyememekle ilgili. “Kızıyorum ama içeri gidip ağlıyorum,  istiyorum ama söyleyemiyorum,  bekliyorum ki anlasın, yapsın, yardım etsin, istemediğim durumlarda dahi incinmesin, o üzülmesin ben zaten onca yükü yüklendim bunu da yaparım, başkaları benim yüzümden incinsin istemem.” Günlük söylemlerimizin duygularımızı, ilişkilerimizi ve en önemlisi hayatımızı ne denli etkilediği meselesi önemli bir konudur. Bu uyum bozucu söylemler en çok da depresyon ve anksiyete gibi yine ruh sağlığını bozan işlevsizliklere götürür kişileri. Yaşamın her alanında, evlilikte, iş ilişkilerinde, sosyal ilişkilerde hayır söylemini geliştiremediği için zorluk yaşayan kişilerle dolu etrafımız.
Hiç sömürüldüğünüzü düşündüğünüz, anlaşılmadığınızı hissettiğiniz, sorumluluklar altında ezildiğiniz ve yorgun düştüğünüz, ben ne kadar diğerlerini önemsesem de ben önemsenmiyorum diye hayıflandığınız oldu mu? Bu sebeplerle yaşam kaliteniz de işlevselliklerinizde konfor kaybı hissettiniz mi? Bu durumda “Hayır” meselesine el atmanız gereken noktada duruyorsunuz.
Peki kimler neden hayır diyemiyor?  
Kararsızlık yaşayanlar, eleştirileceğini düşünenler, duygusal red yaşayacağına dair kaygılı bireyler, kültürel olarak hayır demeye dair yüklenmiş olumsuz anlamlar ve mükemmeliyetçi kişilik örüntüsüne sahip bireyler aşırı sorumluluk alma eğiliminde olanlar hayır diyemiyor.
Bazı ufak başlangıçlar size bu konuda yardımcı olabilir… 
Hayır demek için her zaman hayır kelimesini kullanmak durumunda değilsiniz, ayrıca hayır dediğinizde o davranışın sonuçlarına bağlı yargılanacağınızı düşünmektense o anki işlevselliğinize odaklanmayı seçebilir benliğinizi örselemeden karar verebilirsiniz. Ayrıca hayır demek bir vazgeçiş olarak değil size ait bir seçim olarak değerlendirebileceğiniz bir karar verme becerisidir. Ve size bir kimlik, bir duruş ve saygı kazandırabilir. Ancak her hayır aynı zamanda sorumlu kılar sizi, bedel ödemeye sürükler. Kaçınmaz ve asıl problemin çözümüne odaklanırsanız yaşamın içinde varoluş hissiyle kucaklaşırsınız. Hızlı karar vermek zorunda olmadığınızı hatırlayın, her durum için esnek ve alternatifler üretilebileceğini hatırlayın. Hayır demeye başladığınızda esnek, empatik ancak kararlı birisi olup, iç huzurunuzun arttığını fark edeceksiniz.

 

YORUM EKLE
banner153
SIRADAKİ HABER

banner122

banner155

banner4

banner152